USG prostaty Warszawa. Czym jest łagodny jej przerost?
Schorzeniami prostaty jest jej zapalenie, łagodny przerost lub rak. W łagodnym przeroście prostaty pomaga zwykle zmodyfikowanie trybu życia, m.in. diety: należy unikać kawy i alkoholu, przede wszystkim po kolacji, nie pić nic na 2 h przed snem, płyny najlepiej pić małymi porcjami, w ciągu całego dnia. Nie wszystko na raz! Ponadto, zastosowanie wspomagających preparatów roślinnych i prostych ćwiczeń na mięśnie Kegla wzmacniające pracę pęcherza oraz ćwiczenia redukujące stres, należy korzystać z codziennych spacerów. Należałoby unikać leków na kaszel i przeciwhistaminowych, nasilające objawy schorzenia. Przy łagodnym przeroście prostaty wystarczą leki roślinne lub suplementy diety zawierające składniki o udowodnionym działaniu klinicznym. Beta-sitosterol, którego znajdziemy w pestkach dyni, przyczynia się do opróżniania pęcherza i usprawnia oddawanie moczu. Wyciąg z palmy sabałowej (Serenoarepens) hamuje przemianę testosteronu w dihydrotestosteron. Niemiecki lek roślinny utworzony z mieszanki 2 wyciągów roślinnych, tj. z palmy sabałowej i korzenia pokrzywy obniża częstość nocnego oddawania moczu. Poważniejsze przypadki leczy się zwykle alfa-blokerami i inhibitorami enzymu 5-alfa reduktazy. Ułatwiają oddawanie moczu, stosuje się je także na nadciśnienie. Dodatkowo inhibitory 5-alfa reduktazy (np. finasteryd) hamują enzym zamieniający testosteron w dihydrotestosteron, wstrzymując rozrost prostaty. Przy nieskuteczności zażywania leków stosuje się leczenie inwazyjne (chirurgiczne). Aby zdiagnozować chorobę prostaty, najczęściej stosowanym badaniem obrazowym jest ultrasonografia.
USG prostaty Warszawa. Jak przygotować się na USG?
Badanie USG jest dość często stosowaną metodą w diagnostyce chorób prostaty, a głównie w przypadku łagodnego przerostu prostaty. Jeśli USG będzie wykonywane przez powłoki brzuszne, należy przyjść na badanie z oczyszczonymi jelitami z treści pokarmowej (dzień wcześniej należy zażyć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu) oraz wypełnionym pęcherzem moczowym, dzięki czemu uzyskamy lepszy obraz badanej powierzchni. Dzień przed badaniem trzeba odżywiać się lekkostrawnie, unikać owoców i ciemnego pieczywa, nie należy pić napojów gazowanych. Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć zalecane mają stosowanie łagodnych, ziołowych środków przeczyszczających na dzień przed badaniem. Niekiedy stosuje się wlewkę doodbytniczą, np. enema, pomagająca oczyścić jelita.
USG prostaty Warszawa. Kto może pomóc? Urologami polecanym w Warszawie zajmującymi się diagnostyka prostaty jest m.in. dr Bogdanowicz oraz Malczyński.