Co warto wiedzieć o USG jąder?

Czeka Cię USG jąder, a ty kompletnie nie wiesz co to za badanie i z czym się wiążę jego wykonanie? Poniżej prezentujemy Ci kilka faktów o badaniu USG jąder, może dzięki temu rozwiejesz swoje wątpliwości i odpowiednio przygotujesz się do badania.

USG jąder to bezinwazyjne badanie

Badanie usg jąder warszawa jest jednym z najłatwiejszych badań stosowanych przez urologów. Jest bezinwazyjne, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, więc można być spokojnym o swoje zdrowie. Całe badanie opiera się na sprawdzeniu stanu jąder, najądrza oraz moszny za pomocą aparatu. Wykonywane jest na stojąco lub na leżąco, a obraz uzyskany dzięki niemu pozwala lekarzowi ocenić przyczynę dolegliwości, jak również dobrać odpowiednie leczenie.

Badanie niewymagające wcześniejszego przygotowania

Istnieją badania, do których trzeba się odpowiednio przygotować. USG jąder się jednak do nich nie zalicza. Od pacjenta oczekuje się tylko jednego, że przyjdzie na badanie wypoczęty i zrelaksowany. To badanie nie jest wykonywane po to, by powodować stres, lecz by ustalić przyczynę nieprawidłowości w jądrach lub boleści, jak również by przywrócić pacjenta do pełnego zdrowia i warto to mieć na uwadze.

Wskazania do badania, czyli kiedy się zgłosić

Tak naprawdę każdy mężczyzna od czasu do czasu powinien przeprowadzać całościowe badania profilaktyczne, w tym również USG jąder, by uniknąć poważnych schorzeń. Istnieją jednak pewne wskazania, których z pewnością nie powinno się bagatelizować. Zaliczyć do nich możemy zmniejszenie lub powiększenie jądra, opuchlizna, zaczerwienie czy guzki. Również odczuwane boleści lub dyskomfortu w okolicy jąder powinno wzbudzić czujność. Każda z wyżej wymienionych dolegliwości może wskazywać zarówno o drobnej przypadłości, jak na przykład o zapaleniu, ale też może być informacją o tym, że jądra atakuje poważna choroba, jak na przykład nowotwór.

Mam nadzieję, że tych kilka informacji pozwoli Ci zrozumieć, że badanie USG jąder wcale nie jest takie straszne, jak go wielu opisuje. Jest jednym z łagodniejszych badań, dlatego, jeśli zajdzie taka konieczność, nie bój się go.