Podolog Warszawa

Usuwanie odcisków. Odciski stóp zwykle powstają w miejscach narażonych na największy nacisk, tj. między palcami, na podeszwach stóp u podstawy palucha, pojawiają się również na piętach.

Najczęściej są skutkiem źle dobranego, zbyt ciasnego niewygodnego buta, pojawiają się także przy nadmiernym poruszaniu się np. uprawianiu joggingu po nierównym terenie, a czasami przy ciężkiej pracy. Mówi się, że przyczyną odcisków są zmiany chorobowe stawów, rozrost i zniekształcenie kości stóp. Organizm ludzki broni się przed urazami i ranami, dlatego w miejscu ucisku, tworzy się ochronna warstwa zrogowaciałego naskórka. Na podeszwie stopy odciski zwykle są nieregularnego kształtu o żółtej barwie, są to tzw. modzele, zaś na palcach tworzą się nagniotki, charakteryzujące się rogowym czopem wnikającym głęboko w skórę. Nie leczenie odcisków może być bolesne, szczególnie odciski na palcach- nagniotki, których rogowy czop uciska nerwy.

Usuwanie odcisków. Jak zapobiec odciskom stóp?

By uniknąć odcisków, ważnym jest odpowiedni but. Należy poświęcić trochę czasu przy zakupie nowych butów, by wybrać najbardziej wygodne, głównie te, których używamy w ciągu dnia. But zbyt ciasny uciska skórę stóp, naskórek nie złuszcza się prawidłowo – powoduje to nakładanie kolejnych warstw naskórka na siebie, tworząc szpecące zgrubienia. Za duży but podczas chodzenia przyczynia się do powstania bolesnych otar

, z czasem przekształcających się w nagniotki. But ze zbyt cienką podeszwą powoduje, iż stopa jest narażona na zbyt silny nacisk na podłoże, co sprzyja powstawaniu nagniotków po wewnętrznej jej stronie. Niekorzystnym na układ stóp podczas chodzenia jest zakładanie obuwia na zbyt wysokim obcasie oraz wykonanego ze zbyt twardego tworzywa – im twardszy, tym gorzej but dopasowuje się do stopy, powodując tym samym odgniecenia. Uciążliwe nagniotki na stopach powstają także na skutek niewłaściwego ułożenia stóp podczas chodzenia i ich nieprawidłowej budowy.

Usuwanie odcisków. Jak leczyć odciski na stopach? Leczenie odcisków polega na usunięciu zrogowaciałego naskórka, wcześniej go zmiękczając. Możemy do tego użyć specjalistycznych maści i płynów złuszczających, zawierających mocznik o stężeniu powyżej 10% i 5% kwas salicylowy. Można użyć do tego celu również plastrów na odciski, działające ochronnie i leczniczo, w przypadkach bardzo dużych zmian i bolesnych należy skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o doborze stężenia preparatów złuszczających, biorąc pod uwagę lokalizację zmian i wiek pacjenta. Długo utrzymujące się zmiany należy mechanicznie ściąć i wygładzić skórę, w przypadkach zmian przewlekłych i bolesnych musowe jest chirurgiczne ich usunięcie.

Usuwanie odcisków. Odciski, modzele czy nagniotki możemy spróbować usunąć „domowo”, stosując m.in.:

olej rycynowy, którym nacieramy zmienione chorobowo miejsce, by zmiękczyć zrogowaciały naskórek, pomocnym są również okłady ze skórki świeżej cytryny lub ananasa, okłady z kwasu chlebowego oraz herbaty, moczenie nóg w naparze z rumianku. Na zmiękczanie odcisków polecany jest także roztwór sody oczyszczonej w stężeniu 1 łyżeczka na 2 l wody oraz odwar z płatków owsianych, niekiedy pomagają plastry podpieczonej na ogniu cebuli, pokrojony czosnek lub liść aloesu. Dużą rolę odgrywa także prawidłowa higiena i pielęgnacja stóp – dokładnie należy myć stopy, regularnie moczyć w preparatach zmiękczających, stosować kremy nawilżające.