Ginekolog dziecięcy Warszawa. Rak piersi to jeden z najczęstszych powodów zgonów kobiet w Polsce.

W każdym roku notuje się przeszło 10 tys. nowych zachorowań, co roku zaś na raka piersi umiera przeszło 4,5 tys. Kobiet, głównie z powodu wykrycie choroby późno. Guz wykryty palcami w comiesięcznym samobadaniu się ma średnicę około 1 cm. Przy takiej wielkości można skutecznie go wyleczyć. Stadium zaawansowane schorzenia zmniejsza szansę na skuteczne wyleczenie. Do najlepszych metod wczesnego wykrycia nowotworu piersi, zalicza się systematyczne uczestnictwo w badaniach przesiewowych mammograficznych. Badaniem tym objęto kobiety od 50 do 69 roku według zaleceń Unii Europejskiej. Nie każdy wykryty guz to rak (nowotwór złośliwy).

Ginekolog dziecięcy Warszawa.

Zgłoś się niezwłocznie do lekarza lub powiedz o tym rodzicom, jeżeli wykryjesz guzek w piersi albo wygląd piersi będzie nieprawidłowy, tj. nastąpi wciągnięcie brodawki, piersi są niesymetryczne z obrzękiem, z wydzieliną, przede wszystkim krwistą. Jeżeli pojawią się zmiany skórne (łuszczenie się skóry) wokół brodawek, „pomarańczowa skórka” na powierzchni gruczołu piersiowego, węzły chłonne w dole pachowym są powiększone, żyły skóry piersi są wzburzone, a ramiona stają się obrzęknięte, zainteresuj się tymi dolegliwościami. Im wcześniej wykryjemy zmiany i zareagujemy na nie, tym lepsze rokowania i zwiększenie szansy na ich wyleczenie. Nie czekaj, zgłoś się do lekarza ginekologa. On to przeprowadzi badanie piersi i zleci dalsze ich leczenie.

Badanie piersi składa się z trzech etapów: w pierwszym lekarz bada palpacyjne (manualne) piersi, drugi etap to badanie mammograficzne lub ultrasonograficzne, w trzecim etapie wykonuje się biopsję. Jeżeli biopsja potwierdzi komórki nowotworowe, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.

-Mammografia jest radiologiczną metodą badania gruczołów piersiowych. Podobnie jak w zdjęciach rentgenowskich, wykorzystywane są różnice w pochłanianiu promieni X, przechodzące przez poszczególne tkanki organizmu. Obraz utrwala się na błonach rentgenowskich. Zdjęcie uwidacznia prawidłowe struktury sutka oraz ewentualnie jego zmiany.

-Badanie ultrasonograficzne piersi to bezpieczna i bezbolesna metoda oceny stanu piersi. Badanie to wykorzystuje ultradźwięki, emitowane przez sondę, którą przykłada się do skóry nasmarowanej specjalnym żelem. Ultradźwięki odbijają się od tkanek o różnej gęstości i przetwarzają się do postaci obrazu podobnego do zdjęć rtg. Jest to badanie nieinwazyjne, można wykonywać go wielokrotnie profilaktycznie – należy zrobić to przynajmniej raz w roku.

– Biopsja opiera się na nakłuciu cienką lub grubą igłą piersi i pobraniu materiału do badania histopatologicznego. Badanie to precyzyjnie określa charakter zmiany. W przypadku wątpliwości wyniku, do oceny mikroskopowej wykorzystuje się celowaną biopsję chirurgiczną.

Ginekolog dziecięcy. Warszawa. By nie zachorować na nowotwory, należy prawidłowo odżywia

się – zmniejszyć spożycie tłuszczów, na rzecz błonnika, postawić na duże ilości owoców, warzyw, ryb, należy zmniejszyć spożywanie alkoholu, unikać papierosów, regularne uprawiać sport (wystarczy półgodzinny spacer), unikać życia w przewlekłym stresie, unikać produktów konserwowych. Należy opalać się z umiarem i to stosując odpowiednie filtry ochronne, nie korzystać z solarium, wyleczyć wszystkie przewlekłe stany zapalne naszego organizmu. Przede wszystkim, wykonuj przesiewowe badania profilaktyczne, kontroluj swoje badania laboratoryjne – tak niewiele by uratować swoje czy dziecka życie.