Podolog Warszawa

Dlaczego wiele osób jest nieświadomych tego, iż posiada płaskostopie poprzeczne?

Dlaczego wiele osób jest nieświadomych tego, iż posiada płaskostopie poprzeczne? Bowiem nie jest ono to ciekawe zaliczane do poważnych chorób czy dolegliwości zdrowotnych a zalicza się do nieprawidłowej budowy samej stopy. Oznacza to zatem, iż nie diagnozuje się go w większości sytuacji do momentu, kiedy sami nie dostrzegamy że płaskostopie poprzeczne zaczyna się rozwijać, stanowić problem a nawet doprowadziło do pojawienia się metatarsalgii. Jest to dolegliwość nader bolesna, jaka jest efektem właśnie swoistych zaniedbań w kontekście swoistego rozwoju płaskostopia poprzecznego. Dlatego samo to powinno nam dać do myślenia, gdy dostrzegamy iż nasza stopa rzeczywiście charakteryzuje się specyficzną budową, nawiązującą wręcz do litery V czy też adekwatną gdy chodzi właśnie o płaskostopie poprzeczne. Często nie dostrzegamy potrzeby reagowania, gdyż płaskostopie samo w sobie nie boli, lecz przy biernym zachowaniu prędzej czy później da o sobie znać, pod postacią wspomnianej dolegliwości a nawet pojawieniu się bolesnych co do tego odcisków.

Z jakiego powodu nie dostrzegamy, że zmagamy się z płaskostopiem poprzecznym?

Z jakiego powodu nie dostrzegamy, że zmagamy się z płaskostopiem poprzecznym? Bowiem jak wspomniano powyżej, bez wykonania zdjęć RTG ewentualnie uwzględnienia pewnej budowy naszej stopy, nie uda się sprecyzować czy rzeczywiście jest to płaskostopie poprzeczne. Na początku nie jest powiązane z bólem, zatem wiele osób co oczywiste żyje z nim i normalne funkcjonuje aż do momentu, gdy pojawią się pierwsze konsekwencję takiego czynu. Bolesne odciski czy też wspomniana metatarsalagia to poważna choroba, która niejednokrotnie wymaga leczenia wręcz chirurgicznego. Z tego też powodu coraz częściej przy płaskostopiu poprzecznym wspomina się o konieczności zastosowania profilaktyki, wkładek ortopedycznych zwłaszcza typu pelot i najbardziej optymalnych pod względem ich przeznaczenia oraz dostosowania do naszej stopy. Ich najważniejszym założeniem jest możliwość rozłożenia całego ciężaru w najbardziej adekwatny sposób, jednym słowem odciążenie stopy i zmniejszenie pewnego nacisku.

Czy płaskostopie poprzeczne, jest czymś niebezpiecznym?

Samo płaskostopie poprzeczne, z jednej strony przedstawiane jest jako problem, nie wymagający często poważnego leczenia, z drugiej nawiązujący do konieczności wdrożenia profilaktycznego działania. Oczywiście wspomniane wkładki ortopedyczne, rehabilitacja i ćwiczenia, to część z tego co przy płaskostopiu poprzecznym ma jak najbardziej wykorzystanie, zwłaszcza wkładki ortopedyczne pelot odgrywa w tym przypadku kluczowe znaczenie. Zatem nie nadwyrężajmy dalej naszej stopy, gdy dostrzegamy iż płaskostopie poprzeczne zaczęło się pojawiać a co najważniejsze rozpocznijmy w tym kierunku pewne działania pozwalające na zatrzymanie deformacji i ograniczeniu nieprawidłowej budowy naszej stopy. Chodzi tutaj nie tylko o naszą profilaktykę czy kwestie zdrowotne, lecz wyeliminowanie ryzyka wystąpienia poważniejszych dolegliwości względnie schorzeń.