Kim jest podolog?
Podolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób stóp. Brzmi dość obco dla wielu ludzi, a jest to znany specjalista – pomaga na przykład przy takich rzeczach, jak usuwanie odcisków. Gdy szukamy usuwania odcisków w Warszawie czy innym miejscu Polski, to właśnie podolodzy zazwyczaj zajmują się tymi zagadnieniami w najbardziej profesjonalny sposób. Kiedy warto się udać na wizytę do specjalisty i czy podolog jest w stanie rozwiązać każdy nasz problem?
Czym zajmuje się podolog
Dbanie o nasze stopy zazwyczaj kojarzy się nam z kwestiami estetycznymi. Wszyscy, a już szczególnie kobiety, chcemy mieć zadbane stopy, szczególnie latem. Oczywiście usuwanie odcisków wiążę się też z estetyką, ale to nie jest jedyna sprawa, którą zajmuje się podolog. Usuwanie odcisków w Warszawie, oraz w innych miastach to zazwyczaj działka podologa. Czym jeszcze zajmuje się taki specjalista?
Podolog jako specjalista zajmuje się także poważniejszymi schorzeniami, do których należy również na przykład stopa cukrzycowa. Stopa cukrzycowa zazwyczaj objawia się gorszym gojeniem ran i stanami zapalnymi. Poza tym, wszystkie problemy z wrastającymi paznokciami, pękającą skórą na stopach, brodawkami czy grzybicą stóp, również mogą być konsultowane oraz leczone przez lekarza podologa. Im szybciej udamy się z uporczywym problemem do specjalisty, tym łatwiej uda nam się rozwiązać kłopotliwą sprawę.
Jak wygląda badanie podologiczne?
Pierwsza wizyta u podologa to przede wszystkim badanie i dokładny wywiad z pacjentem. Przede wszystkim specjalista będzie potrzebował wszystkich informacji na temat przebytych kontuzji, oraz trybu życia. W niektórych przypadkach sam wywiad może być wskazujący do postawienia diagnozy – gdyż wiele problemów jest problemami 'zawodowymi’, szczególnie u sportowców lub osób bardzo aktywnych.
Następnym etapem takiej wizyty jest właściwe badanie, czyli badanie podobaroskopem. Pacjent przy tym badaniu musi zdjąć obuwie i stanąć na specjalnej macie. Mata przesyła obraz do komputera, dzięki czemu podolog dokładnie widzi rozmieszczenie ciężaru ciała na stopach, oraz to jak stopy są stawiane podczas chodzenia. Daje to bardzo dużo informacji, które są bardzo istotne do postawienia trafnej diagnozy. Po tym badaniu podolog przechodzi do badania manualnego, dzięki którym uzupełni wszystkie informacje. Podczas takiego badania sprawdza się między innymi ruchomość stawów.
Jakie zalecenia może dać podolog?
Oczywiście w przypadku odcisków, podolog wykonuje zabieg usunięcia ich, to samo dzieje się z wrastającymi paznokciami, czy brodawkami. Dodatkowo, dzięki takiej konsultacji podolog może wskazać nam zalecenia, według których jesteśmy w stanie zapobiegać odciskom. W takiej profilaktyce bardzo często używa się specjalnych wkładek ortopedycznych, oraz innego sprzętu który zazwyczaj kojarzony jest przede wszystkim z ortopedią. Bardzo często podolog kieruje także do innych specjalistów, by niektóre problemy rozwiązywać w bardziej kompleksowy sposób.