Seks dostarcza nam wiele radości, przyjemności i satysfakcji. Jest doskonałym antydepresantem. Poprawia naszą kondycję fizyczną i poczucie własnej wartości. Dzięki niemu czujemy się młodziej, jesteśmy zdrowsi i pełni sił. Trzeba jednak pamiętać, że współżycie to nie tylko szczęście, ale również odpowiedzialność i zagrożenia.

Jakie problemy mogą nas spotkać?

Nie każdy z nas dba o jakość i czystość stosunków seksualnych, a powinno być to podstawą wszelkich kontaktów. Drogą płciową przenoszonych jest wiele groźnych chorób takich jak AIDS, kiła czy rzeżączka. Ryzykujemy również możliwością zarażenia się infekcjami o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Infekcje te powodują dyskomfort, zwłaszcza u kobiet. Pojawia się uporczywe swędzenie, pieczenie oraz upławy. Komfort życia spada, a leczenie czasami bywa długotrwałe i uciążliwe. Powinniśmy zatem zwracać uwagę na higienę naszą oraz partnera oraz zabezpieczenie w postaci prezerwatyw, jeśli stosunek odbywamy z przygodnym towarzyszem.
Wpływ na nasze zdrowie intymne ma także ogólna kondycja organizmu, choroby na które cierpimy oraz stosowane leki. Przykładowo antybiotyki mogą powodować osłabienie naturalnej mikroflory pochwy i wystąpienie infekcji grzybiczej.

Nie bez znaczenia jest też wiek. U kobiet w okresie menopauzy zmienia się poziom hormonów odpowiedzialnych za odpowiednie nawilżenie okolic intymnych, co wiąże się z tym, że współżycie może sprawiać ból i dyskomfort. U mężczyzn z kolei wraz z wiekiem spada poziom testosteronu i pojawią się kłopoty z erekcją.

O czym warto pamiętać?

W utrzymaniu dobrego zdrowia intymnego i zachowaniu radości z czynności seksualnych najważniejsza jest odpowiednia higiena i pielęgnacja. Warto sięgać po naturalne, łagodne środki myjące przywracające właściwe pH okolic intymnych. Połączeniem higieny ze stosunkiem może być seks pod prysznicem. Wtedy jeszcze po stosunku partnerzy, wzajemnie myjąc się utrwalają swoją bliskość. W przypadku suchości pochwy można sięgnąć po nawilżające żele. Mężczyźni mogą stosować suplementy poprawiające libido. Trzeba również wybrać odpowiedni rodzaj antykoncepcji – taki, który nie odbiera satysfakcji ze zbliżenia, ale też nie szkodzi żadnej ze stron. Zdrowie intymne warto wspierać regularnym wizytami u ginekologa.