Bycie w stuprocentowej sprawności jest ważne dla każdego z nas. Potrzebujemy jej do codziennych czynności, do pracy zawodowej czy zobowiązań życia prywatnego. Zdarza się jednak niestety, że na skutek różnych wypadków tracimy stuprocentową sprawność. Wówczas najlepszym krokiem, jaki możemy podjąć jest rehabilitacja. Fizjoterapeuci sprawujący opiekę nad pacjentem pomagają w trakcie procesu rehabilitacji. Za skuteczną rehabilitację uznaje się taką, która pozwala pacjentowi, wykonywać czynności, które wcześniej sprawiały trudność.
Model rehabilitacji
W Polsce zbudowano tzw. klasyczny model rehabilitacji według tego założenia rehabilitację cechuje:
-
powszechność – każdy ma prawo do rehabilitacji;
-
wczesność – rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej;
-
kompleksowość – specjaliści powinni działać na wszystkie sfery pacjenta używając wielu terapii i technik;
-
ciągłość – rehabilitacja to proces ciągły, który trwa aż do jej zakończenia.
Masaże
Masaż to idealne dopełnienie rehabilitacji, leczenia zachowawczego i pooperacyjnego. To bardzo ważny element profilaktyki. Jest ogromną pomocą dla pacjentów z bólami głowy, karku i pleców.
Zabiegi masażu wykonują profesjonaliści, eksperci w leczeniu dolegliwości układu kostno-mięśniowego. Jest to z definicji zabieg fizjoterapeutyczny, który polega na sprężystym odkształcaniu tkanek.
Najpopularniejszymi masażami są masaż leczniczy i masaż relaksacyjny. Masaż relaksacyjny pomaga pacjentom na zharmonizowanie stanu psychicznego i fizycznego poprzez relaksację i wyciszenie pacjenta. Obniża również napięcie mięśniowe. Masaż leczniczy natomiast, najczęściej dotyczy kończyn, pleców i kręgosłupa. Wykonuje się go w oparciu o najnowsze nowinki i techniki. Masaż leczniczy przywraca prawidłowe działanie aparatu ruchu. Ma duże zastosowanie w przypadku problemów z zespołem przeciążeniowym, stresem, bólem głowy, szyi czy sztywności mięśni.
Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do masażu. Są to między innymi ciąża, menstruacja, gorączka i inne stany ostre, choroby skóry, zapalenie żył, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, łamliwość kości, tętniaki, nowotwór czy choroba wrzodowa z krwawieniami.
Rehabilitacja neurologiczna
Udar to coś, co może wydarzyć się niestety każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. Co gorsza w wyniku uraz rdzenia kręgowego lub mózgowo-czaszkowego można stracić możliwość chodu. Takie wydarzenie drastycznie ogranicza codzienną egzystencję i możliwości. Warto jednak się nie poddawać i zacząć się leczyć. Wziąć udział w rehabilitacja warszawa. Istnieją rehabilitanci, którzy specjalizują się w pacjentach z takimi dysfunkcjami i prowadzą rehabilitację neurologiczną. Z takim leczeniem nie można zwlekać, im szybciej się na niego zdecyduje, tym szybciej można odnieść pożądane, a wtedy nawet bardziej spektakularne efekty. Podczas rehabilitacji neurologicznej specjalistyczny personel rehabilitantów przygotowuje indywidualny program terapeutyczno-rehabilitacyjny i wespół z pacjentem sumienne go realizuje dążąc do poprawy zdrowia pacjenta.