Przyczyny i objawy ostrogi piętowej
Zapalenie rozcięgna podeszwowego, zwane potocznie ostrogą piętową, to dosyć uciążliwa przypadłość. Narośl tworzy się na pięcie i swoim wyglądem przypomina haczyk, który powoduje ból przy chodzeniu i wykonywaniu nawet najdrobniejszych czynności. Jakie są główne przyczyny zwyrodnienia i po czym poznać, że mamy z nim do czynienia?
Przyczyny ostrogi piętowej
Ostroga piętowa jest skutkiem stanu zapalnego w rozcięgnie podeszwowym, czyli na spodzie stopy pasa tkanki łącznej. W tym miejscu zaczynają się gromadzić wapienne złogi i tworzy się narośl kostna. Przyczyny powstania tego typu zwyrodnienia bywają różne. Czasami jest to efekt nieodpowiednio dobranego obuwia, zbyt ciasnego i niewygodnego. Ostroga piętowa może być również następstwem przeciążenia stopy przez duży i regularny wysiłek związany ze sportem, na przykład bieganiem, grą w piłkę lub tenisa. Również regularna praca w pozycji stojącej może doprowadzić do wystąpienia ostrogi piętowej. U wielu osób przyczyną zwyrodnienia są też urazy, płaskostopie oraz nadwaga. Ostroga piętowa może wytworzyć się u każdego, niezależnie od wieku i płci, jednak zdecydowanie częściej atakuje osoby po 60. roku życia.
Objawy ostrogi piętowej
Pierwszym symptomem narośli w pięcie jest ból. Początkowo dolegliwości bólowe są na tyle łagodne, że u niektórych nie powodują większego dyskomfortu i dopiero o ostrodze piętowej dowiadują się podczas badań. Inni odczuwają niewielkie kłucie podczas chodzenia. Jeśli na tym etapie objawy zostaną zbagatelizowane, z czasem dolegliwość przybierze na sile i może przeistoczyć się w ostry ból, uniemożliwiający chodzenie, czy wykonywanie najdrobniejszych czynności. Dodatkowo może wystąpić też obrzęk pięty oraz uczucie sztywności. Całe szczęście istnieje kilka sposobów na to, by poradzić sobie z ostrogą piętową. Leczenie ostrogi pietowej moczem podobno przynosi dobre efekty, choć nie ma to potwierdzenia w badaniach. Wśród innych sposobów na walkę z ostrogą wymienia się leczenie farmakologiczne, fizykoterapeutyczne oraz masażami.