Chirurg naczyniowy Warszawa
Chirurg naczyniowy to lekarz specjalista zajmujący się zaburzeniami występującymi w układzie naczyniowym człowieka chorego. Chirurg naczyniowy diagnozuje i leczy ostre i przewlekłe stany chorobowe naczyń krwionośnych i chłonnych w przypadku pacjentów zarówno dorosłych, jak i u dzieci.
Kiedy pojawią się u Ciebie problemy z krążeniem i związane z tym obrzęki, kurcze, pajączki, żylaki, mrowienie lub co gorsza kłopoty z chodzeniem lub brak czucia w kończynie koniecznie powinieneś udać się do chirurga naczyniowego. Innymi okolicznościami, które nakazują udanie się do specjalisty chirurga naczyniowego są wylewy podskórne, pękanie żylaków, szybkie zamarzanie palców u dłoni i stóp, uczucie zimna, gdy innym jest ciepło, komplikacje pozabiegowe. Dodatkową uwagę zwraca się na puchnięcie w okolicach kostek, skurcze i pieczenie nóg oraz uczucie ciężkości.
Do chirurga naczyniowego należy udać się ze swoją historią medyczną.
Lekarz musi znać przebyte przez nas choroby, przyjmowane leki i co najważniejsze – aktualne wyniki badań laboratoryjnych. Warto zadbać również o higienę osobistą przed wizytą u chirurga naczyniowego.
Chirurg naczyniowy przeprowadza operacje wewnątrznaczyniowe w znieczuleniu miejscowym. W wybranej tętnicy, najczęściej udowej lub ramiennej, w której podejrzewa się występowanie stanu chorobowego umieszcza się śluzę naczyniową, która umożliwia prawidłowy przepływ krwi oraz specjalistyczne cewniki i prowadnice, dzięki którym lekarz lokalizuje obszar objęty chorobą. Do tego miejsca lekarz chirurg naczyniowy dociera również dzięki metalowej rurce o strukturze siateczki – to tak zwany stent. Utrzymuje on drożność tętnicy. Wówczas stosuje się leczenie – obecne techniki endowaskularne są metodą w leczeniu zaburzeń, jakie występują w układzie żylnym i tętniczym. Podczas leczenia chirurg naczyniowy obserwuje jego przebieg na ekranie radiograficznym.
Chirurg naczyniowy ma wiele obowiązków w swojej trudnej pracy. Prowadzi konsultacje, wykonuje pomiary ciśnienia i przede wszystkim leczy choroby naczyń tętniczych, żylnych i limfatycznych. Wykonuje on badania podmiotowe i przedmiotowe naczyń krwionośnych i chłonnych. Kwalifikuje on choroby do operacji i przeprowadza zabiegi na naczyniach krwionośnych i chłonnych. To również chirurg naczyniowy jest pierwszym rehabilitantem, bowiem to on planuje i przeprowadza tę najwcześniejszą pozabiegową rehabilitację. To również on orzeka o niezdolności do pracy, o uszczerbku na zdrowiu, o niepełnosprawności. O częstotliwości wizyt u chirurga naczyniowego decyduj sam lekarz. U chirurga naczyniowego mają miejsce badania dopplerowskie, operacje żylaków, USG doppler naczyń trzewnych, USG doppler tętnic szyjnych, USG doppler tętnic kręgowych, USG doppler kończyn dolnych i górnych, USG doppler żył kończyn dolnych i górnych.
Chirurg naczyniowy jest bardzo ważnym lekarzem specjalistą. Jego interwencje mogą uratować życie. Może on również zlikwidować pajączki czy żylaki, co poprawia estetykę ciała. Chirurg naczyniowy zajmuje się takimi schorzeniami jak: miażdżyca, choroby zapalne układu krążenia, zespół stopy cukrzycowej, zator tętnicy płucnej, leczenie zwężeń i niedrożności tętnic, tętniaki przewlekłe, tętniaki pęknięte, zapalenie aorty piersiowej, ostre i przewlekłe choroby żył, przewlekłe owrzodzenia żylne, nowotwory układu naczyniowego, choroba Buergera.