USG jąder Warszawa

Ultrasonografia (USG) to najlepszy sposób do przeprowadzenia oględzin narządów. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować chorobę u pacjenta. Ultrasonografia jąder to również świetne narzędzie profilaktyczne, również w tak trudnym i delikatnym temacie, jakimi są sfery intymne pacjenta. Ultrasonografia (USG) jąder – coraz popularniejsze badanie u panów, które wciąż jednak sprawia dużo kontrowersji.

Mężczyźni z powodu wstydu lub z faktu, że badanie jąder to mityczne podważenie męskości, boją się lub wstydzą udać się do lekarza na takie badanie. Ultrasonografia (USG) jąder to jednak bardzo dobre badanie, które pozwala na wykrycie jakichkolwiek zmian czy chorób u pacjenta i w przypadku ich wykrycia umożliwia natychmiastowe badanie.

USG jąder

Badanie usg jąder to badanie całkowicie bezbolesne. Może je wykonać każdy mężczyzna, niezależnie od wieku. Badanie trwa do pół godziny i pacjent od razu po nim poznaje wynik. USG jąder może zdiagnozować nowotwór, guzki, torbiele i pozwolić na szybką interwencję i leczenie w przypadku wykrycia choroby. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać i co ważne, jest ono bezpieczne dla organizmu pacjenta, ponieważ nie wytwarza się szkodliwego promieniowania.

Przygotowanie

Pacjent powinien zostać wysłany na ultrasonografię (USG) jąder przez lekarza urologa, kiedy nastąpi jakakolwiek zmiana wyglądu jąder u pacjenta. Powiększenie, zmniejszenie, zaczerwienienie, opuchlizna, guzki, ból – jakakolwiek zmiana powinna skłonić do zrobienia ultrasonografii. Pacjent powinien przyjść do lekarza z pełną dokumentacją medyczną oraz dowodem osobistym. Pacjent musi również zadbać o higienę miejsc intymnych, muszą być one dobrze umyte do badania. Lekarz powinien znać pełną historię chorób pacjenta, wiedzieć o przyjmowanych przez niego lekach.

Badanie

Podczas badania ultrasonografii jąder pacjent leży na plecach. Lekarz nanosi na mosznę żel, pozwalający na przesuwanie głowicy aparatu po ciele pacjenta. Do badania jąder używa się sondy liniowej, która generuje wysoką częstotliwość fal ultradźwiękowych. Zdarza się, że lekarz prosi pacjenta o powstanie – wtedy wykonuje się próbę Valsalvy, która polega na wytworzeniu tłoczni brzusznej przy zatrzymanym oddechu. Wykonuje się ją do diagnozy I stopnia żylaków powrózka nasiennego. W trakcie badania ultrasonografii jąder najbardziej niekomfortowym momentem jest pierwszy kontakt głowicy z workiem mosznowym. Podrażnienie wrażliwych miejsc wskutek niskiej temperatury oraz ucisku nie jest niczym przyjemnym, ale nie jest też niczym bolesnym. Po badaniu ultrasonografii jąder lekarz drukuje zdjęcia, które uważa za potrzebne. Wówczas pacjent może usunąć żel i się ubrać. Prawidłowa objętość jąder u mężczyzny dorosłego to od 15 do 25 ml. Wymiar podłużny powinien zamknąć się w granicy 4,5 do 5,1 cm. U większości mężczyzn występują niewielkie różnice w wielkości jąder.

Badanie jąder można wykonywać również samemu – podczas kąpieli mężczyzna powinien badać stan worka mosznowego, jego kształt, wielkość czy wagę.