Obrzęk limfatyczny – problematyczna dolegliwość zagrażająca życiu

Obrzęk limfatyczny to choroba, która zgodnie ze swoją nazwą powoduje, że w naszym ciele dochodzi do obrzęku spowodowanego kumulowaniem się limfy. Jakby nie patrzeć, jest to bardzo problematyczne zjawisko, gdyż w efekcie jego powstania dochodzi do zaburzenia poprawnego funkcjonowania układu chłonnego, a co za tym idzie, do szeregu dalszych komplikacji mogących spowodować np. zmiany skórne, zwłóknienia, a w najgorszym przypadku prowadzić do słoniowacizny będącej jednym z najpowabniejszych objawów a zarazem największym obrzękiem. Dlatego też istotne jest by wyczuć kiedy dochodzi do zmian w naszym ciele i jak sobie z nimi radzić?

Obrzęk limfatyczny krok po kroku – zrozumienie objawów

Choć głównym objawem tej dolegliwości jest obrzęk, który może doprowadzić nie tylko do problemów fizycznych, ale także psychicznych – zaburzenie pewności siebie na skutek utraty oryginalnego wyglądu ciała, to wcale nie oznacza, że jest to jedyny objaw z jakim możemy się spotkać. Tak naprawdę rozwój obrzęku limfatycznego może rozpocząć się praktycznie niezauważalnie, by dopiero po kilku latach zaatakować z pełną siłą. Wśród szeregu objawów z jakimi przyjdzie nam się zetknąć możemy wyróżnić m.in. stwardnienie skóry, narośla, trudności z poruszaniem kończyną, oraz ból, który może utrudnić wykonywanie podstawowych czynności, a tym samym doprowadzić do wielu komplikacji w naszym życiu. Osoby zmagające się z tą dolegliwością mogą także wyczuć problemy z paznokciami, które staną się słabsze i mogą pożółknąć.

Dlaczego chorujemy – przyczyny choroby obrzęk limfatycznych

Obrzęk limfatyczny to zjawisko doskonale poznane, dzięki czemu możemy mu skutecznie przeciwdziałać. Tak czy inaczej objawy jakie odczuwamy mogą mieć dwojaką przyczynę. Z jednej strony mogą one wynikać z wrodzonych wad, niemniej jednak jest to bardzo rzadko spotykana dolegliwość, która dotyka tylko niewielki odsetek ludności. Z drugiej strony są to objawy na drodze nabytej, czyli powstałe po licznych uszkodzeniach układu limfatycznego. Mowa tutaj nie tylko o zaburzeniach mechanicznych, ale także szeregu uszkodzeń na drodze leczenia innych dolegliwości. Znakomitym tego przykładem jest radioterapia, której działania mogą doprowadzić nie tylko do rozregulowania naszego ciała, ale i poważnych uszkodzeń na tle funkcjonowania układu limfatycznego.

Szukając pomocy – gdzie zgłosić się do specjalisty?

Tak naprawdę aby znaleźć odpowiedniego specjalistę niezbędne jest skorzystanie z internetu. Możliwości wyszukiwarek online pozwolą nam na dokładne zapoznanie się z wieloma lekarzami, którzy mogą nam skutecznie pomóc. Istotne jest także to, że takie podejście jest o tyle wygodne, iż dzięki niemu bez obaw możemy wybrać najlepszego lekarza, a to wszystko za sprawą możliwości sugerowania się opiniami innych pacjentów. Tak czy inaczej ostatecznie bez względu na to do jakiego specjalisty się udamy, to w każdym przypadku możemy liczyć na wyleczenie się z tej dolegliwości.