Obrzęk limfatyczny – choroba, które może zagrozić twojemu życiu

Obrzęk limfatyczny to dolegliwość, która może zagrozić naszemu życiu. Niestety na samym początku bardzo trudno jest ją wykryć, gdyż przez wiele lat może się rozwijać nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Co więcej jest to również jedna z tych chorób, które nie tylko powoduje szereg problemów wewnątrz naszego ciała, ale również mogą bardzo niekorzystnie wpływać na jego wygląd zewnętrzny. Jakby nie patrzeć nazwa obrzęk limfatyczny nie wzięła się z znikąd. Tak czy inaczej owa jednostka chorobowa należy do bardzo często spotykanych dolegliwości, które są w stanie dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Je postawy powstawanie są bardzo dobrze poznane, dlatego tez przyjrzyjmy się bliżej przyczyną, jakie wywołują obrzęk limfatyczny.

Obrzęk limfatyczny – główne przyczyny powstawania jednostki chorobowej

Sama choroba powstaje na dwóch drogach zmian chorobowych. Jednym z najczęściej spotykanych są wszelakiego rodzaju uszkodzenia naczyń limfatycznych. Tak naprawdę lista przyczyn jakie mogą doprowadzić do takiego obrotu sprawy jest niezwykle długa, a co za tym idzie, mogą o bardzo na siebie wpływać. Innymi słowy wyróżniamy tutaj m.in. brak aktywności fizycznej, która powoduje powstanie otyłości, a tym samym nadmiernego rozciągania naszego ciała bez możliwości powrotu do stanu poprzedniego (skóra traci elastyczność). Oprócz tego szereg złamań i zwichnięć, powstałych na drodze urazów mechanicznych, jak i wielu stanów przebytych w ciągu naszego życia. Co ciekawe podstawą do pojawienia się tej choroby jest również leczenie. Gdyż jakby nie patrzeć jest leczenie np. nowotworów przy pomocy chemioterapii, również może doprowadzić do powstania tego rodzaju choroby.

Obrzęk limfatyczny – jak leczyć

Tak naprawdę leczenie tego typu dolegliwości zaczyna się już u samych podstaw, czyli w zmianie naszego stylu życiu. Zwiększenie ilości aktywności fizycznej, czy też poprawa diety jak najbardziej mogą być pomocne w poprawie naszego stanu. Oprócz tego można stosować różnego rodzaju opaski uciskowe, których zadaniem jest poprawa funkcjonowania mięśni, czy też masaże mające usprawnić przepływ limfy w naczyniach. Oczywiście sama kuracja nie obejdzie się bez odpowiednich leków mających likwidować objawy pojawiające się na tle braku odpowiedniego funkcjonowania układu limfatycznego, czyli innymi słowy na tle zaburzeń w obronie naszego organizmu przed drobnoustrojami. Ostatnim aspekt, na jaki zwrócić uwagę jest specjalne, chirurgiczne działanie mające za zadanie przemieści limfę z części chorej, do zdrowej części ciała, tak by ograniczyć jej kumulowanie się.

Kilka słów podsumowania

Obrzęk limfatyczny to choroba, która może powodować szereg nieprzyjemności. Tak czy inaczej nie jest to dolegliwość nie do wyleczenia i przy odpowiednim podejściu można powrócić do pełni swoich sił. Musimy jednak pamiętać, że istotne jest reagowanie o gdy tylko zauważymy jakiekolwiek zmiany w naszym ciele, to powinniśmy powiadomić o tym odpowiednich lekarzy.