Metoda ultrasonograficzna to najlepszy sposób
wykorzystywany w medycynie na przeprowadzenie wstępnych oględzin narządów jamy brzusznej w przypadku, gdy dochodzi do szerokich obrażeń jamy brzusznej , klatki piersiowej, czy jamy miednicznej . Jest to tzw. procedura FAST z ang. (Focused Assessment with Sonography in Trauma). Badanie USG wykorzystywane jest nie tylko do oceny ostrych stanów, ale również do kontrolowania stanu narządów wewnętrznych w przypadku, gdy pacjent odczuwa dyskomfort lub dolegliwości z nieznanego powodu.
USG (badanie ultrasonografem) stanowi podstawową metodę diagnostyczną. Wynik badania pozwala lekarzowi postawić prawidłową diagnozę oraz zaproponować odpowiednie leczenie pacjentowi. Wyniki badania USG Warszawa umożliwiają lekarzowi zmianę decyzji na temat modyfikacji obecnego leczenia pacjenta. USG jest również skutecznym narzędziem w działaniu profilaktycznym np. USG piersi po 25 roku życia, USG bioderek u noworodków, USG macicy w ciąży w celu prowadzenia nadzoru wzrostu płodu oraz przebiegu ciąży. USG jest badaniem nieinwazyjnym, czyli nie narusza tkanek organizmu, co czyni je całkowicie bezbolesną metodą diagnostyki medycznej.
Aparat ultrasonograficzny umożliwia diagnoście zobrazować poszczególne narządy.
Za pomocą tej metody zobrazowana zostaje kondycja m.in. narządów miąższowych jamy brzusznej (wątroby, trzustki oraz nerek), narządów układu rozrodczego (jajników, macicy, jąder i moszny). Za pośrednictwem badania USG diagnosta może określić kształt oraz rozmiar wybranych narządów. Lekarz w obrazie USG może zobaczyć ewentualne zmiany chorobowe np. zgrubienia, guzy, torbiele, zwapnienia itp.). Kiedy laik słyszy słowo USG najczęściej ma przed oczyma kobietę w ciąży i radość rodziców patrzących na małą karteczkę papieru, na której widnieją plamy w różnych odcieniach szarości, które ma zobrazować ich nienarodzone dziecko. Owszem USG to najlepsza metoda zdiagnozowania rozwoju ciąży, zarówno jej początków jak i zaawansowanego rozwoju płodu. Jest całkowicie nieszkodliwa zarówno dla matki jak i wzrastającego płodu, w przeciwieństwie do badania RTG, które wytwarza szkodliwe promieniowanie rentgenowskie.
Ponadto aparat USG wykorzystywany jest do przeprowadzenia procedury medycznej jaką jest biopsja, czyli metoda pobrania tkanek przeznaczonych na badanie histopatologiczne, dzięki któremu
można potwierdzić oraz sprecyzować wcześniej postawioną diagnozę. Takie badanie wykonywane jest zawsze w diagnozach nowotworowych. Jednakże nie wszystkie struktury wewnątrz ludzkiego organizmu możemy zobrazować za pomocą badania USG. Takimi strukturami są np. tkanki kostne, płuca, oraz narządy leżące wewnątrz jamy czaszki. W celu zobrazowania tych struktur należy zastosować inne techniki diagnostyczne np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
Pozostaje pytanie jak przygotować się do badania aparatem USG. Jeżeli posiadamy skierowanie na USG jamy brzusznej, pacjent kilka dni przed terminem badania nie powinien jeść potraw ciężkostrawnych i tzw. wzdymających, czyli potęgujących wytwarzanie gazów w układzie pokarmowym. Mogą one bowiem utrudniać prawidłowy odbiór obrazu. Na badanie powinno się przyjść na czczo. Jeżeli termin badania wyznaczony jest na po południe, pacjent może zjeść lekkostrawne śniadanie. Bezpośrednio tj. 20 minut przed badaniem pacjentowi nie wolno palić papierosów, gdyż dym zniekształca obraz. Na godzinę lub półtorej przed wejściem na badanie zaleca się pacjentowi wypić przynajmniej litr niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty, by podczas badania pęcherz był pełny (musimy odczuwać parcie). Gdy będzie to konieczne, lekarz zaleca, aby pacjent wieczorem przed dniem badania zażył środek przeczyszczający. Natomiast mężczyźni, którym zlecono badanie gruczołu krokowego przez odbyt, powinni przed badaniem wykonać lewatywę. Poza tym badanie ultrasonograficzne innych tkanek miękkich np. (w stawach, mięśni, piersi, płuc, ,śródpiersia, ośrodkowego układu nerwowego i narządów szyi) zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego przygotowania.