Zalety, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego ciała czy też jego określonej części pod kątem zapalenia, urazu albo zmian nowotworowych. Pacjent w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy wypada zrobić MRI, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie powyższe badania posiadają od groma zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając możliwości na prawidłową diagnozę a następnie skuteczne terapie.
Potężnym plusem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych zdjęć z racji chociażby podania kontrastów i przglądania ciała pod kilkoma płaszczyznami. Nowoczesne maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego wybrane organy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu zmian rakowych, przerzutów ale i analizie dużych urazów, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób posiada również wady. Kardynalną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce do dziś oczekuje się nader długo. Prędzej osiągalne są RTG albo USG. Jest opcja wykonania MRI odpłatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne uczulenia.

Zalecenia do rezonansu

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest potwierdzanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa pomocny w przeglądzie schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu wywiadu.
Na samo badanie trzeba zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

Jak działa rezonans?

Podczas rezonansu badany zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, następnie wytwarza fale radiowe które po trasie uderzają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje informacje o strukturze organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w zamian daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być wykonywany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla chorych z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak istotny jest wywiad i udzielanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.