domowe sposoby na zgagę i refluks

Problem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest nic tak rzadki, jakby się to mogło niektórym osobom wydawać….

Problem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest wcale tak rzadki, jakby się toż mogło niektórym osobom wydawać. Torbiele to pełna grupa różnego rodzaju otorebkowanych struktur, jakie mogą leżeć w kościach a w tkankach miękkich. Pacjenci mogą się zgłaszać do gabinetów stomatologicznych z torbielami w podniebieniu, w dziąśle, na policzku lub pod językiem. W tekście dokładniej opisujemy, jakie potrafią być przyczyny powstawania torbieli, które sprawiają one objawy, które są ich rodzaje a na czym polega ich przyjmowanie.

Które są przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej?

Nie do celu znamy jeszcze dokładne przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej, ale jesteśmy w mieszkanie za to wskazać czynniki, które na pewno przyczyniają się do powstania tego modelu problemów. Niezmiernie ważnym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu torbieli jest czynnik infekcyjny, czyli najczęściej występowanie chorób zębów i bądź zapalnych miazgi zębowej. W takich wypadkach stosują się namnażać tzw. komórki Malasseza, które stanowią torebkę, w jakiej układa się płyn. Innym elementem, który służy powstawaniu torbieli zapewne żyć wyjątkowo niedrożność lub zapalenia kamicy ślinianek, lub kanałów gruczołów ślinowych. Sprzyjać pojawianiu się torbieli w jamie ustnej mogą również m.in. zmiany wirusowe nabłonka lub zmiany wirusowe kostne i uszkodzenia mechaniczne, spowodowane np. noszeniem aparatu ortodontycznego lub stosowaniem ruchomej protezy zębowej oraz przyjmowane leki, przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne.

Rodzaje torbieli, które powstają w jamie ustnej

Istnieje wiele sposobów torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej. Torbiel zwykle jest sposobem worka lub torby podskórnej, które mogą być przeprowadzone płynem lub być puste. Zazwyczaj powstała torbiel jest pokryta wydobywającą się w skórze także w skórze śluzowej jamy ustnej tkanką w budowy nabłonka. Co istotne, leczenie powstałych torbieli nie wciąż jest obowiązkowe. W wybranych przypadkach, np. jeżeli torbiel jest ważna wyłącznie w sytuacji niewielkiego, bezbolesnego guzka, po jednym okresie powinna taż zaniknąć. Leczenie torbieli trzeba wdrożyć tylko, jeżeli powstałe torbiele zaczynają wrastać w drugie tkanki i się szybko namnażają.

Poszczególne rodzaje torbieli różnią się z siebie kształtem, wielkością i położeniem. Podstawowy podział torbieli dotyczy torbieli tkanek miękkich i torbieli stojących w kościach. Spośród torbieli tkanek miękkich warto jest wymienić przede wszystkim torbiel naskórkową, która najczęściej występuje pod stylem również z czasem może zawierać ograniczenie możliwość spełniania jego ruchów. Innym często będącym rodzajem tkankowej torbieli jamy ustnej jest torbiel zastoinowa, która kształtuje się w końcu nadgryzania przez pacjenta policzków lub warg. Zazwyczaj dużo większym problemem są jednak torbiele kostne.

Leczenie torbieli w jamie ustnej

Przed podejmie się leczenie powstałych torbieli najpierw przydatne jest ich sprawdzenie i zdiagnozowanie przez stomatologa ogólnego lub przez chirurga szczękowo-twarzowego. Sposób leczenia torbieli zależy od jej rodzaju a od stanu jej wzrostu. Zazwyczaj torbiele o małych rozmiarach, także torbiele korzeniowe są leczone zachowawczo. Jeżeli powstanie torbieli jest wykonane stanem zapalnym zęba, konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego, które liczy na prawdziwym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów chorego zęba, a wkrótce ich szczelnym wypełnieniu gutaperką.

Jeżeli leczona torbiel istnieje większa wtedy w zamysłu jej usunięcia konieczne jest spowodowanie zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej. Takie sposoby mogą biegać w różnoraki sposób. Wciąż są bardzo precyzyjne i liczą na swobodnym wycięciu zmian chorobowych. Czasami jednak zabiegi mogą istnieć bardziej skomplikowane. Np. w przypadku torbieli zastoinowej czasem leczenie obejmuje usunięcie całej ślinianki.