Rak jąder jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących u mężczyzn. W ponad połowie przypadków za taki stan rzeczy odpowiadają nie nasieniaki. Resztę stanowią nowotwory jądra, zwane nasieniakami. W mężczyzn po 30. Roku życia najczęstszą przyczyną są chłoniaki. W Polsce każdego roku wykrywa się około 700 przypadków choroby. Do podstawowych czynników występowania zaliczyć możemy dwa szczególne – wnętrostwo i wcześniejszy nowotwór w drugim jądrze. Nie ma potwierdzenia, jakoby urazy i czynniki środowiskowe wpływały negatywnie na rozwój tej choroby. Podobnie jest z dziedzicznością, która raczej nie występuje. Wykrycie guza na wczesnym etapie powoduje wzrost procentowych szans na wyleczenie, do poziomu blisko 95%.

Rak jądra – podstawowe objawy

Guz gruczołu krokowego objawia się najczęściej powiększeniem jądra, któremu towarzyszyć może zaczerwienienie skóry moszny. Podstawowym symptomem jest także niebolesna masa, która nie może się oddzielić od jądra. To właśnie obecność tej wydzieliny odróżnia zapalenie najądrza od guza nowotworowego. Do popularnych objawów zaliczymy także powiększenie moszny na skutek gromadzenia się w niej płynu, ból i dyskomfort w obrębie moszny i znaczne jej powiększenie. Szybkość wykrycia nowotworu jest kluczowa w kontekście przerzutów, które występują bardzo szybko. Niestety, w większości przypadków chorzy bagatelizują problem, zmniejszając tym samym swoje szanse na wyleczenie. Nowotworowi towarzyszą najczęściej objawy, takie jak kaszel, duszności i krwioplucie – w przypadku przerzutów do płuc i bóle kostne – w przypadku przerzutów do kości.

Co można zrobić? Rak jąder leczenie

Wykrycie raka jądra dla wielu mężczyzn oznacza wyrok – niepłodność i brak problemów z potencją. Chemioterapia, wywołująca zaburzenia płodności i erekcji jest najczęściej przejściowa. Jej skutki są niewidoczne już po dwóch latach od zakończenia leczenia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku radioterapii, która może istotnie powodować pewne problemy. Najlepiej zabezpieczyć się przed nimi, korzystając z banku nasienia i deponując swoje komórki rozrodcze na kilka lat.