Echo serca. Choroby układu krążenia.

Schorzenia układu krążenia są najbardziej rozpowszechnionymi chorobami przyczyniającymi się do wysokiej śmiertelności i inwalidztwa. Określa się je wręcz największym seryjnym zabójcą XX wieku. Doskwierają ponad połowie społeczeństwa polskiego, a do 2020 roku będą główną przyczyną zgonów na świecie. Progresja chorób układu krążenia związana jest przede wszystkim z siedzącym trybem życia, nie racjonalnym odżywianiem się, nadmiernym spożywaniem alkoholu i paleniem tytoniu. Do najgroźniejszych chorób układu krążenia zalicza się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi – głównie białaczkę i anemię.

Echo serca. Budowa układu krążenia.

Układ krwionośny to zamknięty obieg rozprowadzający krew z substancjami odżywczymi i tlenem do wszystkich tkanek w organizmie, jednocześnie usuwając z nich dwutlenek węgla i zbędne produkty przemiany materii. Układ krążenia to także nośnik hormonów, odpowiedzialny za rozprowadzenie energii cieplnej i utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. W jego skład wchodzą naczynia krwionośne- tj. tętnice, żyły, naczynia włosowate i oczywiście serce (stąd też inna jego nazwa układ sercowo-naczyniowy). Prawidłowo układ krążenia jest kluczowy dla naszego zdrowia a nawet życia. Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczyną zgonów i to już nie tylko w krajach wysoko rozwiniętych. Przyglądnijmy się więc budowie i pracy serca.

Echo serca. Co to jest serce?

Serce jest workiem mięśniowym wielkości pięści, zawieszonym na naczyniach krwionośnych. Nazywane jest centralnym narzędziem napędowym krwiobiegu. Praca serca przypomina działanie pompy ssąco – tłoczącej której towarzyszą dwa powtarzające się rytmicznie tony. W ciągu całego życia dorosłego człowieka serce kurczy się i rozkurcza ponad 2,5 miliarda razy, przepompowując około 3mld litrów krwi. Ulokowane w klatce piersiowej za mostkiem składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Zbudowane z tkanek mięśniowych poprzecznie prążkowanych kurczy się niezależnie od naszej woli. Ma własną sieć naczyń krwionośnych, które dostarczają sercu niezbędny tlen i substancje odżywcze. Prawidłowa praca serca to około 70 uderzeń na minutę serce. Zaburzenia w budowie bądź w rytmie serca negatywnie wpływa na funkcjonowanie pozostałych organów naszego organizmu.

Echo serca. Echokardiografia.

Szybką i relatywnie tanią możliwością oceny funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego jest badanie metodą nieinwazyjną. Kardiologia nieinwazyjna umożliwia bezboleśnie i bez agresywnej ingerencji do struktur ciała człowieka zdiagnozowanie wiele chorób układu krążenia. Stwarza to szybkie podjęcie właściwego tropu diagnostyczno-terapeutycznego. Taką metodą pozwalającą zobrazować wnętrze organizmu, wykorzystując fale dźwiękowe zaliczamy echokardiografię. Kardiolodzy stosują ją już od kilkudziesięciu lat, po raz pierwszy ruch zastawek serca zarejestrowano w 1954 r. Echokardiografia inaczej echo serca związana jest z propagacją fal ultradźwiękowych w tkankach o różnej gęstości. Ciągłe ulepszanie uzyskanego obrazu ultrasonograficznego sprawiło że echokardiografia znalazła zastosowanie w praktyce klinicznej.