Ostroga piętowa to nieprzyjemne schorzenie układu kostnego człowieka. Istnieje kilka sposób na odpowiednie leczenie tej przykrej przypadłości. Nowoczesna medycyna ma jednakże w zanadrzu kilka sposobów na to, aby leczyć tą przypadłość.

Kto jest narażony na zachorowanie na ostrogę piętową?

Jest to dolegliwość, na którą zapadają najczęściej osoby aktywne fizycznie (na portalu sportowym zakladybukmacherskie.xyz możemy przeczyta , że nawet sławni sportowcy czasami chorują na tą przykrą przypadłość), które nadmiernie obciążają swój układ kostny poprzez bieganie bądź skakanie bez odpowiedniej amortyzacji, ostroga piętowa występuje również u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Główną przyczyną stanu zapalnego jest noszenie niewygodnych butów, przebycie urazu lub przeciążenie układu ruchowego.

Objawy ostrogi piętowej

Początkowo u chorego pojawia się ból pięty przy chodzeniu. Z biegiem czasu ból staje się coraz silniejszy (występuje nawet, kiedy osoba chora siedzi bądź też leży). Chory czuje ból z tyłu stopy lub w środku pięty. To miejsce, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. Na skutek długotrwałego stanu zapalnego na pięcie mogą się odkładać wapienne złogi, a na stopie powstaje narośl zwana ostrogą piętową – z racji posiadania charakterystycznego kształtu.

Sposoby leczenia ostrogi piętowej

Głównym sposobem na leczenie tego schorzenia jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w dowolnej postaci (maści, plastry, tabletki). Oprócz takiego sposobu leczenia odpowiednim suplementem w tym wypadku jest również rehabilitacja chorego falą uderzeniową – niedomagający udaje się na serię masaży specjalnym urządzeniem które ma za zadanie – jak sama nazwa mówi ,,uderzyć” w wybrane miejsce, masując odpowiednie tkanki. Jeśli jednak leki i terapia nie pomagają, a chory wciąż cierpi, trzeba poddać się operacji, która polega na usunięciu wyrośli kostnej lub częściowym podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego. Oczywiście taki rodzaj leczenia jest o wiele poważniejszy od normalnej terapii – dlatego stosuje się to w ostateczności.