Kardiolog Warszawa –Funkcje serca.

Serce kurczące się około 100 tysięcy razy w ciągu dnia to niezbędna do życia pompa tłoczącą krew. Przepompowuje około 6 litrów na minutę, co daje nam prawie 7 tysięcy litrów krwi na dobę. Serce rozprowadza substancje odżywcze i życiodajny tlen do wszystkich narządów naszego organizmu, zaś z nich odprowadza metabolity, będące produktami przemiany materii. Według naukowców serce jest wysoce zorganizowanym organem, posiadającym własny mózg, reaguje na nasze myśli i nastroje. W książce „Neurokardiologia” dr J. Andrew Armoura czytamy, iż serce jest systemem nerwowym, zwanym małym mózgiem złożonym z czterdziestu tysięcy komórek nerwowych. Dr Ming He-Huang z Akademii Medycznej w Harvardzie opublikował wiadomość, iż serce i mózg łączą się między sobą siłą elektromagnetyczną, przesyłając do siebie wzajemne informacje.

Kardiolog Warszawa – Budowa serca.

U dorosłego człowieka serce jest wielkości zaciśniętej pięści, umiejscowione w tzw. śródpiersiu środkowym, pod mostkiem, pomiędzy kręgosłupem a prawym i lewym płucem. Serce zbudowane jest z czterech jam, tj. z dwóch przedsionków i dwóch komór. Ścianę serca stanowią trzy warstwy, a mianowicie: nasierdzie (osierdzie), śródsierdzie i wsierdzie oddzielone płynem osierdziowym, ułatwiającym pracę serca. Na budowę serca składa się szkielet, z pierścieni i trójkątów włóknistych, zaś sam mięsień sercowy ma budowę poprzecznie prążkowaną o zróżnicowanej budowie.Mówiąc o budowie serca należy wspomnieć o własnym systemie bodźco-przewodzącym, regulującym rytm pracy serca.

Kardiolog Warszawa – Co świadczy o chorobach serca?

Warto „przypatrzeć” się swojemu zdrowiu, by nie przegapić pierwszych objawów chorób serca. Objawy chorób serca pojawiają się nagle bądź narastają przez lata, często do nich przyczyniamy się sami. Sercu szkodzi stres, zła dieta, wysoki cukier, cholesterol we krwi, nadmiar używek (alkohol, papierosy).

O chorobach serca świadczy m.in.: duszność, zmęczenie często narastające w ciągu dnia, omdlenia, kołatanie serca z wystąpieniem przedwczesnego lub dodatkowego skurczu mięśnia sercowego, napady bardzo szybkiego bicia serca, obrzęki na nogach i w klatce piersiowej mają związek z zaburzeniami rytmu serca, sine zabarwienie skóry, warg czy paznokci (tzw. sinica) wskazuje na uszkodzenie mięśnia sercowego, ból w klatce piersiowej (tzw. dusznica bolesna) promieniujący do ramion i szyi trwający zwykle 15 minut.

Kardiolog Warszawa. Gdzie szukać pomocy? Jeśli zauważymy u siebie lub bliskich przynajmniej jeden z tych objawów, powinniśmy zgłosić się do kardiologa. Jeśli ukończyłeś 40 lat to koniecznie należy skontrolować się kardiologicznie przynajmniej raz w roku. Lekarz – kardiolog osłucha nasze serce przez stetoskop, sprawdzi tętno (w przypadku prawidłowej pracy serca puls powinien wynieść ok. 70 uderzeń na minutę) oraz ciśnienie krwi. Jeśli podejrzewa chorobę kardiologiczną skieruje pacjenta na EKG, ekg wysiłkowe, jeśli podejrzewa chorobę wieńcową i niewydolność serca zleci badanie holterowskie, które za pomocą aparatu Holtera sprawdzi funkcjonowanie naszego serca w podczas zwykłego dnia, ustali echo serca czy usg. W przypadku zaburzeń struktury mięśnia sercowego lub naczyń wieńcowych wyda skierowanie na rezonans magnetyczny, scyntygrafię, koronarografię – obserwującą wnętrze naczyń wieńcowych. Jeśli nasi bezpośredni przodkowie chorowali na serce kardiolog powinien skierować pacjenta na badanie genetyczne.