Wady postawy, urazy i różnego rodzaju problemy zwyrodnieniowe stawów, to dziedzina, którą zajmują się lekarze tak zwanej chirurgii urazowej.
Lekarz ortopeda nie tylko zajmuje się skrzywieniami kręgosłupa, ale także przeprowadza niekiedy zabiegi ratujące życie. Jeśli potrzebujesz skonsultować swój stan zdrowia z tym specjalistą, ale nie wiesz, do którego konkretnie się udać, to wyszukanie po haśle np. ortopeda warszawa z pewnością ułatwi ci podjęcie decyzji. Lekarzy o tej specjalizacji jest bowiem bardzo dużo i to od ciebie zależy, do którego z nich się udasz, kwestią decydującą mogą tu być opinie innych pacjentów.
Standardowo do lekarza ortopedy konieczne jest skierowanie, naturalnie można udać się także na wizytę prywatną, jednakże wiąże się to z dodatkową opłatą. Skierowanie do lekarza specjalisty, otrzymane od lekarza rodzinnego, gwarantuje, że wizyta będzie bezpłatna jednak warto pamiętać, że nie każdy specjalista przyjmuje pacjentów w oparciu o podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać, to czas oczekiwania na wizytę, należy dokładnie zweryfikować czy termin proponowany przy rejestracji jest dla nas do zaakceptowania, gdyż niekiedy można również zapytać o termin w innej przychodni.
Kiedy uraz nastąpił nagle, to oczywiście pomoc jest udzielana na szpitalnym oddziale ratunkowym, jednakże jeśli schorzenie czy wada postawy, budowy stawów itp. występują od dłuższego czasu, wówczas takie przypadki skonsultować można jedynie na standardowej wizycie w gabinecie. Lekarz ortopeda zajmuje się głównie szeroko postrzeganymi wadami postawy, złamaniami, schorzeniami i zdeformowaniem stawów. Pacjenci, to zróżnicowana grupa wiekowa, przy czym ortopeda dziecięcy, to zupełnie inna specjalizacja, ukierunkowywana głównie na kontrolę i eliminowanie wad postawy, już od wczesnego wieku dziecka.
Ortopeda dziecięcy jest specjalistą, do którego obowiązkowo należy udać się z niemowlęciem.
Kontrola przeprowadzona w tak wczesnym wieku dziecka, pozwoli uniknąć wad rozwoju układu kostnego i stawów. Niejednokrotnie, w trakcie badania kontrolnego i stwierdzenia nieprawidłowości oraz przy wykryciu wczesnego etapu dysfunkcji stawów, podejmowana jest decyzja o wprowadzeniu różnego rodzaju terapii, działań lub zachowań, które będą miały na celu uniknięcia pogłębiania się wady. Stąd też może zapaść decyzja o stosowaniu u dziecka specjalnych poduszek lub usztywnień, które będą korygowały postawę niemowlęcia.
Wady postawy są również konieczne do korygowania także w późniejszym etapie rozwoju dzieci i młodzieży, niedopilnowanie tych tematów może spowodować u nich znaczne trudności w prawidłowym funkcjonowaniu. Ortopeda po przeprowadzeniu wstępnego badania i wywiadu, może podjąć decyzję o zaleceniu np. ćwiczeń lub aktywności, które będą miały na celu odciążenie niektórych części ciała, jak np. pleców. Zwrócenie bowiem uwagi na dbałość o prawidłową postawę podczas wielogodzinnego siedzenia przy biurku może być pierwszym krokiem do zmniejszenia dolegliwości.