Odczuwasz dyskomfort w trakcie chodzenia?
Czujesz ulgę, gdy wreszcie możesz zrzucić z siebie obuwie, pomimo tego, że początkowo Twoje buty były bardzo wygodne? Być może powodem jest brak odpowiedniego ułożenia i podparcia stopy obuwiu. Pomyśl zatem o zaopatrzeniu się w odpowiednie wkładki ortopedyczne. Nie mogą być one dobrane przypadkowo, podobnie jak innego rodzaju akcesoria wpływające na poprawę komfortu zdrowia, również wkładki ortopedyczne powinny być dobierane przy wsparciu profesjonalistów. Każdorazowo dobranie wkładek powinno być poprzedzone poddaniu się odpowiednim pomiarom nacisku stopy na podłoże.
Dobranie wkładek ortopedycznych może być poprzedzone wizytą w gabinecie ortopedycznym, jak również bezpośrednio w sklepie medycznym posiadającym w asortymencie sprzęt rehabilitacyjny. Niekiedy konieczność używania wkładek ortopedycznych jest spowodowane wadami postawy, a źle dobrane wkładki mogą powodować nasilanie się objawów bólowych nie tylko stóp, ale także kolan, bioder czy nawet i kręgosłupa. Odpowiednie podparcie stóp w obuwiu jest zatem bardzo ważne, a jeśli wkładki będą dobrane nieodpowiednio mogą wpłynąć na zaostrzenie dolegliwości bólowych, a nawet pogłębienie wad postawy.
Jeśli zachodzi podejrzenie, że dolegliwości bólowe stawów są spowodowane wadami postawy, konieczna będzie wizyta u ortopedy. Lekarz specjalista po wykonaniu koniecznych pomiarów i analizy postawy będzie mógł podjąć decyzję o dobraniu odpowiedniego profilu wkładki. Ważne jest także to, aby regularnie odwiedzać lekarza ortopedę, jeśli takie jest zalecenie. Szczególnie jest to istotne w przypadku dzieci, z uwagi na to, że dzieci są w stanie permanentnego wzrostu. Rozmiar ich stopy bardzo szybko może się zmienić, zatem konieczne będzie korygowanie wkładek średnio co sześć miesięcy, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Wkładki ortopedyczne mogą być również dobrane bezpośrednio w sklepie medycznym, jednakże powinno również poprzedzić je odpowiednie badanie podoskopowe.
Polega ono na sprawdzeniu, w jaki sposób ciężar ciała naciska na podłoże, oraz które części stopy wymagają dodatkowego wsparcia, lub odciążenia. Osoba, dla której wkładki mają być dobrane, musi stanąć na przestrzeni, która będzie mogła oddać siłę nacisku na podłoże. Badanie to odbywa się na stojąco, z uwagi na konieczność odwzorowania realnego sposobu nacisku stóp na podłogę z uwzględnieniem ciężaru ciała osoby badanej.
Nie jest zalecanie kupno gotowych wkładek ortopedycznych, z uwagi na fakt, że mogą one nie oddawać realnego układu stopy. Gotowe wkładki ortopedyczne mogą jedynie służyć do poprawienia komfortu stopy w obuwiu, jeśli użytkownik nie zmaga się z dyskomfortem czy bólem w obrębie stawów kończyn dolnych. Wkładki ortopedyczne dostępne w aptekach lub sklepach są dość uniwersalne, mogą mieć za zadanie pochłanianie zapachów, lub zwiększyć docieplenie obuwia, ale najczęściej nie są odpowiednio profilowane. Zatem, jeśli konieczne jest dobranie wkładki z uwzględnieniem budowy stopy, konieczna będzie wizyta u specjalisty. https://grayseo.pl/