podolog

Pielęgnacja stopy cukrzycowej wymaga odpowiedniej wiedzy, systematyczności i staranności. W przypadku zaniedbań może dojść do poważnych infekcji, a nawet amputacji stopy. Przeczytaj o tym, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy regularnie przeprowadzać, by nie dopuścić do groźnych powikłań związanych z zespołem stopy cukrzycowej.

Przyczyna zespołu stopy cukrzycowej

Przyczyną stopy cukrzycowej są patologie w obrębie naczyń krwionośnych, prowadzące do nieprawidłowego ukrwienia oraz neuropatia, która powoduje że chory nie odczuwa temperatury, czy też bólu w stopie. W związku z tym otarcia, odciski, czy skaleczenia mogą pozostać niezauważone. Również sama skóra jest bardziej delikatna i podatna na urazy mechaniczne. Brak właściwego ukrwienia z kolei powoduje, że wszelkie uszkodzenia bardzo trudno się goją. Każde owrzodzenie u chorego  zespołem stopy cukrzycowej może doprowadzić do zakażenia i w efekcie zapalenia kości, na które jedynym „lekarstwem” jest amputacja stopy. By uniknąć tego typu powikłań warto zwrócić się po pomoc w pielęgnacji stopy cukrzycowej do specjalisty – podologa.

Specjalistyczne leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie stopy cukrzycowej przez podologa polega na starannym oczyszczeniu i opatrzeniu wszelkich ran, owrzodzeń, jak również usunięciu modzeli i nagniotków, na które narażony jest chory. Tylko dokładna i regularna pielęgnacja stopy cukrzycowej pozwoli na uniknięcie zagrożeń, o których było napisane powyżej. We własnym zakresie można w domu codziennie myć stopy ciepłą, ale nie gorącą wodą, a następnie dokładnie je osuszyć. W przypadku, gdy skóra jest wysuszona warto nasmarować ją jakimś dobrym kremem odżywczym. Podczas codziennej pielęgnacji warto również dokładnie przyjrzeć się stopom, czy nie ma na nich odcisków, owrzodzeń lub ran. Dużą uwagę należy również poświęcić prawidłowemu skracaniu paznokci u stóp, a więc „na prosto”, a nie „na okrągło”, by nie skończyło się to ich wrastaniem. Ostatnim, ale równie ważnym punktem pielęgnacji stopy cukrzycowej jest noszenie wygodnego obuwia na płaskim obcasie, najlepiej wyposażonego w specjalne wkładki termoplastyczne, które dostosowują się do kształtu stopu zapewniając duży komfort chodzenia.

Czytaj dalej