Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby

 

Mycie zębów nie należy do najprzyjemniejszych czynności wykonywanych przez dzieci. To do rodziców należy przypilnowanie dziecka, by umyło zęby. Kształtowanie prawidłowych nawyków, może być najlepszą inwestycją czasu, który zainwestuje w późniejszym okresie dorastania. Czy jednak mycie zębów musi być przykrym przymusem? Kreatywni rodzice wymyślili sposoby, dzięki którym dzieci chętniej łapią za szczoteczkę do zębów. https://klinikastomatologii.eu/stomatologia-dziecieca/

Mycie zębów w akompaniamencie ulubionej muzyki. Dobrym sposobem na umycie przez dziecko zębów jest włączenie jego ulubionej piosenki. Dzieci lubią śpiewać i tańczyć, a przyjemne dźwięki podczas nudnej czynności poprawiają atmosferę i wprowadzają przyjemny nastrój. Wybierając również odpowiedni czas trwania danej piosenki będziemy mieli pewność, że dzieci nie rzucą szczoteczki po kilkunastu sekundach. Trzeba umówić się z dzieckiem, że będzie myło ząbki tak długo jak długo będzie trwała piosenka.

Zabawa w wojsko. Maluchy lubią zabawy, gdzie pierwsze skrzypce odgrywa dyscyplina. Podobnie może być w przypadku mycia zębów. Będzie to jedynie wymagało zaangażowania uwagi rodziców. Tata lub mama wcielają się w rolę dowódcy. Pozostali uczestnicy zabawy muszą wykonywać rozkazy. Dowódca rodzinnej kompanii instruuje swoich żołnierzy, co mają po kolei robić, np. Teraz szczotkujemy górne zęby, a teraz dolne itp. Mali żołnierze uwielbiają instrukcje, szczególnie te wydawane z przymrużeniem oka. Może to być świetna zabawa dla całej rodziny.

Raz Ty, raz ja. Innym sposobem na zachęcenie dziecka do mycia zębów jest wzajemne ich mycie. Mama lub tata wraz ze szkrabem przygotowują szczoteczki. Następnie mama zaczyna szczotkować cześć ząbków dziecka. Po chwili dziecko bierze szczoteczkę mamy i powtarzać ruchy na jej zębach. I tak na zmianę. Mama będzie miała pewność, że dziecko ma wyszczotkowane zęby, a sama poprawi swoje, gdy dziecko wróci do zabawy.

Kropelki farbujące zęby. Najwięcej frajdy przynoszą dzieciom krople farbujące zęby. Przyrządzamy płyn do płukania zębów zawierający specjalny fluid. Dziecko musi umieć wypłukać ząbki, a specjalny płyn osadza się na niedomytych częściach ząbków. To znak, że trzeba nadal szorować ząbki. Dzieci szczotkują zęby tak długo aż niebieska poświata zniknie z ich zębów.