Pieluchomajtki dla dorosłych są niezbędnymi przy inkontynecji moczowej i kałowej produktami higienicznymi, zapewniającymi suchość w kontakcie ze skórą. Pieluchomajtki, dedykowane osobom dorosłym dopasowane powinny być szerokością do obwodu w pasie osoby, potrzebującej ich zastosowania. Najczęściej używane są przez osoby przewlekle chore, leżące, starsze, z problemem nietrzymania moczu. Wśród zróżnicowanych produktów warto dobrać odpowiednie do potrzeb. 

Pieluchomajtki dla seniora-rodzaje

Dla seniora oraz osoby leżącej, która nie potrafi samodzielnie przemieszczać się do toalety niezbędne będą pieluchomajtki o dopasowanym rozmiarze, odpowiadające specyficznym potrzebom. Pieluchomajtki dla dorosłych oprócz tego, że różnią się rozmiarem, można sklasyfikować pod względem przeznaczenia oraz stopnia chłonności. Najpopularniejsze pieluchomajtki dla dorosłych to produkty:

  • o małym, średnim lub dużym zakresie chłonności,
  • zapinane na rzepy lub wciągane, noszone na gumce,
  • pieluchomajtki anatomiczne dla kobiet i mężczyzn,
  • pieluchomajtki na noc (o największej chłonności).

Pieluchomajtki dla dorosłych na dzień i na noc-jakie stosować?

W zależności od stopnia sprawności osoby dorosłej, potrzebującej produktów chłonnych warto dobrać produkt, który sprawdzi się przy lekkim nietrzymaniu moczu lub pieluchomajtki na noc, które potrafią wchłonąć nawet do 300 ml płynów, pozostawiając skórę suchą. Przy stosowaniu pieluchomajtek dla seniora bardzo ważny jest dobór rozmiaru, gwarantujący komfort, eliminację ryzyka powstania uszkodzeń skóry, odparzeń oraz właściwa chłonność. Na dzień stosuje się pieluchomajtki o chłonności 50, 100 lub 200 ml i w miarę potrzeby zmienia produkt chłonny, by pozostawić skórę suchą, czystą i nawilżoną. Pieluchomajtki na noc, chłonące powyżej 300 ml płynu sprawdzają się wtedy, gdy na czas snu nocnego nie chcemy wybudzać osoby, wymagającej zastosowania pieluchomajtek. Nie należy stosować pieluchomajtek na noc w ciągu dnia. Wtedy, gdy jest możliwość, należy regularnie zmieniać osobie leżącej produkt chłonny i nawilżać skórę, by zminimalizować ryzyko zmian, które mogą spowodować powstanie odleżyn.

Jak dobrać odpowiednie pieluchomajtki dla dorosłych?

Pieluchomajtki na noc posiadają największą chłonność i zarówno ten produkt, jak i produkt dla osób, potrzebujących jedynie zabezpieczenia w sytuacji niekontrolowanego, sporadycznego nietrzymania moczu należy dobrać pod kątem obwodu w pasie. Wysokiej jakości produkty chłonne należy dobierać przede wszystkim pod kątem rozmiaru, ale i płci użytkownika. Jeśli są dostępne, warto dobierać pieluchomajtki dla dorosłych, dedykowane dla kobiet i mężczyzn. Dzięki dopasowaniu anatomicznego kształtu i wkładek chłonnych do budowy ciała kobiet oraz mężczyzn, produkty cieszą się ogromną skutecznością we wchłanianiu wilgoci. Dla osób przewlekle chorych lub niepełnosprawnych, które nie poruszają się samodzielnie konieczne będzie ciągłe stosowanie pieluchomajtek. W takich przypadkach nie należy zakładać produktów o zwiększonej chłonności lub większych rozmiarem, by zminimalizować częstotliwość zmiany produktu chłonnego. Efektywność nie będzie oczekiwana zwłaszcza, że rzadka zmiana pieluchomajtek z pewnością objawi się podrażnieniami skóry. Konieczne jest obserwowanie ilości wypijanych płynów, aby dopasować poziom chłonności do potrzeb osoby unieruchomionej. Osoba leżąca wydala z reguły 3/4 wypijanych płynów. Dopasowanie pieluchomajtek na dzień i na noc pozwala zachować komfort, a odpowiednia higiena i pielęgnacja ochronę przed podrażnieniami.