Antykoncepcja awaryjna to rozwiązanie, które jest znane od wielu lat, jednak dla wielu osób dalej jest zagadką. Wiąże się z nią wiele mitów i mylnych założeń. W naszym artykule odpowiemy na wiele pytań na temat tabletki „dzień po”, które można znaleźć w Internecie.

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Są to tabletki, które uniemożliwiają plemnikowi dojście do komórki jajowej. W ten sposób chronią ją przed zapłodnieniem. Warto zauważyć, że nie jest to równoznaczne z poronieniem – tzw. plan B działa, zanim jeszcze dojdzie do powstania zarodka. Najlepiej jest zażyć taką tabletkę do 72 godzin po stosunku, chociaż niektóre z tabletek „dzień po” działają nawet do 120 godzin. Oczywiście im szybciej zażyjemy tabletkę, tym większe są szanse na jej prawidłowe działanie.

Kto może zażyć tabletkę „dzień po”?

Każda kobieta, która może zajść w ciążę — nie ma tutaj ograniczeń wiekowych. Nie jest to jednak zwykła antykoncepcja, dlatego należy ją stosować tylko w sytuacjach awaryjnych. Na przykład:

  • w sytuacji uprawiania seksu bez żadnego zabezpieczenia
  • w momencie, kiedy podczas stosunku pękła prezerwatywa
  • jeśli dzień przed lub po stosunku zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną

Na jakiej zasadzie działa antykoncepcja awaryjna?

Tabletka zwana planem B pomaga zapobiegać ciąży, zapewniając większą dawkę lewonorgestrelu, syntetycznego hormonu występującego w tabletkach antykoncepcyjnych. Naśladuje on naturalny hormon, progesteron, opóźniając uwolnienie komórki jajowej z jajnika, zapobiegając w ten sposób owulacji. Jeśli żadna komórka jajowa nie została uwolniona, plemniki nie mają się z czym połączyć, a zatem nie dochodzi do zapłodnienia. Plan B zapobiega również zapłodnieniu, utrudniając spotkanie plemnika i komórki jajowej – np. zwiększając gęstość śluzu. Dodatkowo plan B może zapobiegać przyleganiu zapłodnionego jajeczka do macicy (w bardzo rzadkich sytuacjach, kiedy doszło już do zapłodnienia).

Antykoncepcja i recepta online – czy tabletkę „dzień po” można uzyskać bez wizyty u lekarza?

Obecnie dzięki konsultacji online do zdobycia takiej tabletki nie będzie nam potrzebny ginekolog. Recepta online może być wystawiona przez lekarza podczas wirtualnej konsultacji. Oczywiście najpierw przeprowadzi on niezbędny wywiad i dobierze tabletkę odpowiednią do naszych potrzeb. W ten sposób może być też wystawiona e-recepta na tabletki antykoncepcyjne i inne środki zapobiegające ciąży. Antykoncepcja online to teraz najłatwiejszy sposób na zdobycie takich rozwiązań.