USG brzucha, czyli profesjonalnie nazwane USG jamy brzusznej, to badanie, które należy wykonać zawsze, gdy zachodzi konieczność zdiagnozowania nieprawidłowości funkcjonowania układu trawienia.

Oczywiście powodów, dla których jest zlecone USG brzucha może być więcej, natomiast najczęściej jest ono związane z długotrwałymi problemami z trawieniem lub pojawiające się napady bólu. USG brzucha, to badanie nieinwazyjne, czyli nie polega na żadnej iniekcji podskórnej czy ingerencji w organizm. USG polega na prowadzeniu sondy po powierzchni skóry i przekazanie obrazu do urządzenia zwanego ultrasonografem.

Jeśli wizja badania sprawia, że odczuwasz dyskomfort, to warto zaznaczyć, iż nie jest to w żaden sposób bolesne. Oczywiście jeśli badanie wynika z twojego stanu zdrowia, to ból może się pojawić, nie mniej jednak nie będzie on spowodowany badaniem, a jedynie dolegliwościami, które mają być zdiagnozowane. Samo badanie jest bezpieczne dla zdrowia i nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Polega ono na przesłaniu fal radiowych do tkanek miękkich w jamie brzusznej, a ich odbicie daje obraz widoczny na ekranie urządzenia. USG brzucha jest wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby.

Badanie jakim jest USG brzucha odpowiednio wcześnie pozwala ustalić przyczynę pewnych objawów choroby.

Jeśli zatem cierpisz na uporczywy, lekooporny ból brzucha, częste biegunki, problemy z trawieniem bądź zauważyłeś nagły spadek wagi lub inne niepokojące objawy związane z trawieniem, to prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie tego badania, aby lekarz miał kompleksowy obraz twoich dolegliwości. Być może w wyniku przeprowadzonego badania zostaną ustalone przyczyny twoich dolegliwości, a co za tym idzie zostanie odpowiednio dobrane leczenie. samo badanie nie trwa długo i jak juz wiesz, nie jest inwazyjne.

Jeśli zatem USG brzucha zostało zlecone w nawiązaniu do dolegliwości, jakie nie pozwalają ci swobodnie funkcjonować, to należy je wykonać możliwie jak najszybciej. Nie należący zwlekać z jego przeprowadzeniem, gdyż w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, a odpowiednio postawiona diagnoza może mieć dla ciebie ogromne znaczenie. USG brzucha jest badaniem, które nie trwa długo. Lekarz przeprowadzający je, niemalże od razu jest w stanie podać rozpoznanie, a także zlecić wynik badania do wydruku. Zatem na wyniki badania nie będziesz musiał długo czekać.

Badanie USG jest nie tylko dostępne na skierowanie, można również wykonać je prywatnie, ale będzie to związane z koniecznością uiszczenia opłaty. Badanie USG na skierowanie jest dla pacjenta bezpłatne, o ile posiada aktualne ubezpieczenie w NFZ, gdyż lekarz wystawiający skierowanie, wydaje je w oparciu o odprowadzone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli natomiast chcesz mieć pewność, że zarejestrujesz się na badanie w krótkim odstępie czasu, to warto skontaktować się z kilkoma przychodniami, niekiedy terminy na wykonanie badania nie są tak bardzo odległe, jak się to początkowo wydaje.