USG Jąder Warszawa jest procedurą niskiego ryzyka, która służy do diagnozowania szeregu problemów medycznych, takich jak skręcanie jąder, rak jądra i zapalenie najądrza.
USG to procedura medyczna, która wykorzystuje fale dźwiękowe, aby stworzyć obraz wnętrza ciała. Uzyskane obrazy pomagają lekarzowi w diagnozowaniu choroby lub urazu.
Ultrasonografia jąder, zwana także obrazowaniem ultrasonograficznym moszny, zwraca szczególną uwagę na jądra. Jądra są częścią męskiego układu rozrodczego. Ich głównym celem jest tworzenie plemników i produkcja hormonów. Jądra znajdują się w worku zwanym moszną. Procedura ultradźwiękowa jest bezpieczna, bardzo niskiego ryzyka i nieinwazyjna. Badanie odbywa się całkowicie poza ciałem. Badanie ultrasonograficzne jąder są używane do zbadania szeregu problemów z moszną, jądrami lub najądrzami. Lekarz może zalecić USG jąder, jeśli dana osoba ma uraz, ból lub obrzęk wokół jąder.
Ostatnio coraz częściej słyszy się o przypadkach mężczyzn zapadających na raka prostaty, czy młodych mężczyzn cierpiących na raka jąder. Dlatego lekarze zachęcają mężczyzn do samobadania jąder, aby móc wcześnie wykryć zmiany nowotworowe. Samobadanie można wykonywać w domu, natomiast nie można mieć pewności, że te czynności pozwolą nam wykryć wszystkie zmiany zachodzące w jądrach, dlatego pewniejszą metodą będą nowoczesne metody diagnostyki w medycynie. Jeżeli lekarz podejrzewa, że mężczyzna ma raka jąder, ultrasonografia jąder jest jednym z pierwszych testów, które lekarz wykona. Służy do ustalenia, czy guz znaleziony w jądrach może być nowotworowy, czy też jest to zmiana łagodna.
Obrazy USG mogą pomóc lekarzowi oszacować rozmiar i lokalizację guzka.
Zdjęcia pomagają również lekarzowi określić, czy guzek jest wypełniony płynem, który jest często nieszkodliwy, lub jego konsystencja ma charakter stały, który może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Innymi przypadkami, w których może pomóc USG jest skręt jąder. Skręt jądra to poważny, bardzo bolesny stan, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Występuje wtedy, gdy przewód nasienny, który dostarcza krew do jądra, zostaje skręcony. Jeśli skręt jądra nie zostanie natychmiast poddany leczeniu, dopływ krwi może zostać odcięty, powodując obumarcie tkanek jąder. Często konieczna jest operacja, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom jądra. Osoba powinna natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli odczuwa ostry ból jąder bez wyraźnej przyczyny.
Kolejnymi przypadkami, w których pomocne jest badanie ultrasonograficzne jest zapalenie najądrzy oraz diagnozowanie niezstąpienia jąder do worka mosznowego. Schorzenie najądrzy, które składają się z kanalików, a ich zadaniem jest odprowadzanie z jądra i magazynowanie nasienia. Zapalenie dotyczy zwykle jednego najądrza, ale czasem obejmuje oba, często też przechodzi na jądro. Jeśli trwa kilka dni do maksymalnie 6 tygodni, mówimy o tzw. ostrym zapaleniu najądrza. Jeśli dłużej trwa mówi się o przewlekłym, które dużo trudniej jest leczyć. Zapalenie najądrza może powodować gromadzenie się płynu wokół jądra, co powoduje zgrubienie lub obrzęk.
Niezstąpione jądra są częstym schorzeniem dotykającym młodych mężczyzn. Podczas rozwoju płodu, jądra powinny naturalnie poruszać się w dół od wewnątrz brzucha, aby w końcu usiąść na zewnątrz ciała w mosznie. Zwykle dzieje się to przed urodzeniem, ale może zająć do 6 miesięcy po porodzie. Jeśli jądra nie schodzą w momencie, gdy chłopiec ma 6 miesięcy, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą. Czasami może być wymagana operacja. Operacja jest zazwyczaj prosta i polega na tym, że chirurg wykonuje ruchy jąder w dół, tak aby usadowiły się w prawidłowej pozycji oraz miejscu w organizmie.