Stomatolog może nie tylko leczyć zęby, ale także zadbać o ich atrakcyjny wygląd. Tym obszarem zajmuje się stomatologia estetyczna. Czym dokładnie zajmuje się ten dział stomatologii? Sprawdź!

Atrakcyjny wygląd zębów to dla wielu osób bardzo ważna sprawa. Najlepiej, aby były ona równe, foremne i dodatkowo białe. Niestety, natura nie każdego z nas obdarzyła białymi, symetrycznie rozmieszczonymi zębami. Dodatkowo na ich wygląd ma wpływ szereg innych czynników, w tym stan zębów, choroby, dieta.

Jak zadbać o wygląd zębów?

Aby zęby mogły wyglądać atrakcyjnie, w takim przypadku bardzo duże znaczenie ma systematyczne dbanie o uśmiech. Jednak w wielu sytuacjach samo szczotkowanie to za mało. Właśnie dlatego warto zdecydować się wtedy na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z pełnej palety zabiegów skupionych na estetycznym wyglądzie uśmiechu. Tym obszarem zajmuje się stomatologia estetyczna, która jest relatywnie nowym, lecz obecnie bardzo popularnym działem stomatologii.

Za pomocą odpowiednich zabiegów stomatologii estetycznej można wtedy sprawić, że zęby wyglądają wtedy o wiele ładniej, a uśmiech nie powoduje już kompleksów.

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu zębów pacjentów. Zabiegi prowadzone w jej ramach mogą pomóc w różnych przypadkach – także złożonych, gdy wygląd zębów wymaga dużej ilości pracy.

Dentyści specjalizujący się w stomatologii estetyczne korzystają z różnorodnych metod oraz narzędzi i materiałów. Także prowadzą oni swoje procedury we współpracy z innymi specjalistami, między innymi protetykami, ortodontami, implantologiami.

Zatem wtedy, gdy zęby nie wyglądają estetycznie, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług w tych ramach, aby nadać uśmiechowi atrakcyjny wygląd.

Stomatologia estetyczna tylko prywatnie

Warto pamiętać o tym, że z zabiegów stomatologii estetycznej można skorzystać wyłącznie w gabinetach prywatnych. NFZ nie refunduje zabiegów tego typu, jedynie poza zabiegiem skalingu, który służy do usuwania kamienia nazębnego.

Kompleksowe usługi w ramach stomatologii estetycznej może zaoferować dentysta ze Studia Stomatologii Estetycznej SE+ w Krakowie – klinika ta specjalizuje się w prowadzeniu usług stomatologii estetycznej i wykorzystuje do tego celu najnowocześniejsze rozwiązania, by w pełni dbać o zadowolenie pacjentów.

Zabiegi stomatologii estetycznej – przegląd

Gabinety prowadzące usługi w ramach stomatologii estetycznej mogą zaoferować swoim klientom dostęp do poniższych zabiegów:

Wybielanie zębów

Jest to jeden z najchętniej zlecanych zabiegów, który polega na zmianie kolorystyki zębów. Wybielanie prowadzone w gabinecie dentysty daje przy tym znacznie lepsze efekty w porównaniu do zabiegów domowych. W gabinecie można skorzystać z wybielania nakładkowego oraz wybielania natychmiastowego, na przykład lampą.

Skaling i piaskowanie

To zabieg polegający na usunięciu z zębów kamienia oraz osadów. Jest to zabieg higienizacyjny, ale pozwala także na uzyskanie efektu estetycznego. Skaling i piaskowanie powodują, że zęby są bielsze i gładkie. Zabieg ten warto wykonać też przed wybielaniem.

Licówki

Licówki porcelanowe i bonding powodują, że zęby mogą nabrać całkowicie nowego wymiaru. To procedury polegające na zmianie wyglądu przedniej części zębów. Sprawdzają się w przypadku trwałych przebarwień, uszkodzeń mechanicznych jak pęknięcia, skruszenie zęba, a także przy szparach między zębami oraz ich nieestetycznym kształcie, na przykład wtedy, gdy zęby są zbyt małe.