Rak jąder jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym w grupie mężczyzn pomiędzy 20, a 35 rokiem życia. Określenie to obejmuje całą grupę nowotworów, które podzielić możemy zarodkowe i niezarodkowe. W większości przypadków guzy jądra stanowią nowotwory zarodkowy. Podstawowy podział jest dwuelementowy. Wyróżnia się nie nasieniaki i nasieniaki. Nowotwory zarodkowe charakteryzują się dużą złośliwością i agresywnym przebiegiem klinicznym. Nowotwór jądra może zostać wyleczony nawet w zaawansowanym stadium, jeśli zostanie przeprowadzona poprawnie chemioterapia lub radioterapia.
Rak jąder leczenie zachowawcze, chemioterapia czy radioterapia?
Złośliwe nowotwory jąder stanowią blisko 1,5% wszystkich nowotworów występujących u mężczyzn. U dzieci jest to 9 %. Są to najczęściej występujące nowotwory u młodych mężczyzn. Obserwuje się systematyczny wzrost ilości chorych na tą przypadłość. Jest on blisko dwukrotny, w porównaniu z sytuacją przed 40 laty. Grupę ryzyka stanowią mężczyźni w przedziale wiekowym 25-30 lat, a następnie w okresie około 80 lat.
Rozpoznanie odbywa się najczęściej za pomocą wywiadu lekarz-pacjent. Na skutek obecności choroby wśród bliskich – brat, dziadek, tata. Do częstych przyczyn zaliczyć można także wnętrostwo, czyli niezstąpione jądra, niepłodność i różne odmiany obojnactwa.
Najczęstsze symptomy – czyli jak samemu rozpoznać problem
W celu wczesnego wykrycia raka jądra lekarze zalecają samobadanie palpacyjne młodym mężczyznom raz w miesiącu. Znacznie zwiększa to szansę na wczesne wykrycie choroby. Dzięki temu możliwe jest dobranie innego rodzaju leczenia – prosty zabieg chirurgiczny zamiast długotrwałej i intensywnej chemioterapii. Należy przede wszystkim działać szybko i efektywnie, bowiem rak daje szybkie przerzuty w inne miejsca. Jak zatem rozpoznać problem?
- Zapalenie jądra – silny ból połączony z gorączką
- Przepuklina pachwinowa – lokalizuje się w pachwinie. Czas przebycia worka do moszny wynosi kilka miesięcy lub lat. W większości przypadków, więc przepuklina oznacza guza.
- Torbiele i żylaki powrózka nasiennego – konieczne badanie USG
- Wodniak jądra – także konieczność wykonania USG
- Krwiak w mosznie – na skutek uderzenia piłką czy innym przedmiotem. Stwierdzony po długim czasie najczęściej oznacza guza.