Rak jądra leczenie, diagnostyka, przyczyny

Jądra uznawane są za siedlisko. To właśnie w nich skumulowane są dwa, niewielkie gruczoły płciowe, bez których nie byłoby życia. One odpowiadają za produkcję plemników. Zdrowe jądra przekazują życie dalej, chore niestety mogą być niepłodne, powodować choroby, a nawet śmierć. Najpoważniejszą chorobą jest rak jąder. Każdego roku w Polsce choruje na niego blisko 700 osób przed 40. Rokiem życia.

Rak jąder – najczęstsze przyczyny

Okazuje się, że przyczyn tej choroby można upatrywać jeszcze w wieku dziecięcym. Jeśli jądra nie zstępują do moszny w prawidłowym cyklu, istnieje duże ryzyko, że w trakcie wędrówki się ono zatrzyma. W większości przypadków dochodzi do prawidłowego rozwoju, jednak w sytuacjach patologicznych lekarz może zalecić leczenie hormonalne lub chirurgiczne.

Do popularnych przyczyn zaliczyć można także infekcje jąder, lub najądrzy. Może dojść do nich w sytuacji, w której wirusy lub bakterie umiejscowią się w danym miejscu poprzez przeskok z innego ogniska zapalnego. W przypadku takich schorzeń jąder ryzyko zachorowania na raka wzrasta 5 lub 10-krotnie. Trzykrotnie rośnie ryzyko w przypadku operacji przepukliny pachwinowej. Grupę ryzyka stanowią najczęściej chłopcy urodzeni przez swoje matki do 35 roku życia, prowadzący siedzący tryb życia i żyjący w zanieczyszczonym środowisku.

Rak jąder leczenie – jak się odbywa?

Doświadczony lekarz już na etapie badania palpacyjnego jest w stanie wyczuć ewentualną obecność guza. Potwierdzeniem takiej diagnozy są wyniki USG i markerów nowotworowych – beta-hCG, LDH, czy AFP w surowicy krwi. Często na tym etapie wykonuje się także tomografię komputerową jamy brzusznej. Po postawieniu diagnozy można najczęściej przejść do leczenia, które w większości przypadków opiera się na usunięciu jądra i okolicznych węzłów chłonnych. Guz później bada się histopatologicznie pod mikroskopem i podejmuje dalsze kroki w leczeniu. Jedno jądra jest wystarczające do wyprodukowania odpowiedniej ilości plemników do zapłodnienia.