O bólu przewlekłym możemy mówić wtedy, gdy występuje od co najmniej miesiąca.
Tego rodzaju dolegliwości mogą mieć różne natężenie, nie muszą też występować stale. Ból jest najczęściej spowodowany przewlekłą chorobą, schorzeniem nieuleczalną albo zbagatelizowanym urazem. Pojawia się też jako powikłanie źle wykonanych zabiegów różnego rodzaju.
Jak potwierdzają statystyki, ból jest najgorszych objawem fizycznym, który nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie i bardzo często prowadzi do wycieńczenia organizmu. Osoby, które z jego powodu cierpią, nie są w stanie go lekceważyć, za to natychmiast sięgają po doraźne środki.
Ośrodek leczenia bólu potwierdza, że w przypadku bólu przewlekłego, do specjalisty należy skierować się najpóźniej po miesiącu występowania takich objawów. Pomocy trzeba szukać wcześniej, jeśli ból z czasem narasta albo pojawia się coraz częściej – najczęściej świadczy to o rozwoju schorzenia, a nawet zagrożeniu życia pacjenta.
Więcej informacji na temat – konsultacja: terapia konopna, znajdziesz na stronie – http://cannabiclinic.com/umow-wizyte/ – tylko sprawdzone i wiarygodne informacje.
Co ważne, poradnia bólu jest odpowiednim miejscem, w którym pacjenci uskarżający się na ból powinni szukać pomocy. Eksperci potwierdzają, że każdy przypadek jest indywidualny, nie ma mowy o leczeniu dolegliwości bólowych metodą uniwersalną. W ten sposób udaje się jedynie łagodzić czasowo syndromy, natomiast nigdy nie uda się ich całkowicie zwalczyć. Pamiętajmy zresztą, że wiele zależy od źródła bólu, jego rodzaju czy ten kondycji całego organizmu osoby chorej. Nierzadko ból pojawia się przewlekle w fazie zaawansowanej choroby, na przykład nieuleczalnego nowotworu złośliwego. Wtedy jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest leczenie paliatywne, a więc takie, które polega na uśmierzaniu bólu, a nie niwelowaniu przyczyny jego występowania.
Radzenie sobie z bólem przewlekłym może wiązać się ze stosowaniem rozmaitych kuracji. Podstawą są leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym dawkowane zgodnie z potrzebami pacjenta. W leczeniu paliatywnym wykorzystuje się zaś o wiele silniejsze środki, takie jak morfina, chociaż coraz częściej chorzy kierowani są ku mniej inwazyjnym terapiom, na przykład tym, które uwzględniają kanabinoidy. Popularne są też naturalne metody łagodzenia dolegliwości bólowych, w tym aromaterapie, masaże relaksacyjne, muzykoterapie, rehabilitacja czy medyczna marihuana. W przypadku bólu przewlekłego należy mieć na uwadze, że sposoby radzenia sobie z takimi dolegliwościami muszą być stosowane w długim okresie, nie mogą więc wiązać się z ryzykiem występowania negatywnych skutków ubocznych.